Už ste tohto roku mali tú česť stretnúť sa s motýľom?

Príroda sa pomaly opäť prebúdza k životu a ponúka nám množstvo príležitostí znovu vidieť jej členov.

Niektorých z nich, ale iba v noci! K nim patrí aj Okáň hruškový. Ide o nápadne veľkého nočného motýľa z čeľade okáňovité. Je to najväčší motýľ Slovenska a strednej Európy. Dospelý jedinec dosahuje rozpätie krídel 10 – 20 cm. Žije v južnej Európe, na severe Afriky a v Malej a Strednej Ázii. V strednej Európe sa vyskytuje na južnej Morave a na južnom Slovensku, kadiaľ prechádza severná hranica jeho výskytu.

Pôvodným biotopom tohto motýľa sú lesostepi s bohatým podrastom krov. V dnešnej dobe sa s ním možno stretnúť v ovocných sadoch a záhradách. Údoliami riek sa môže zriedkavo dostať aj do horských oblastí.

Motýle sa liahnu v apríli a máji. Ich ústne ústroje sú zakrpatené, nemôžu teda prijímať potravu a žijú len dovtedy, kým nevyčerpajú tukové zásoby, ktoré si nahromadili v štádiu húsenice. Rozpoznávanie pohlavia je jednoduché. Samec má nápadné dvojito hrebeňovité tykadlá. Samica má tykadlá tenšie, je mohutnejšia, má plnšie bruško a širšie krídla.

Cez deň okáne odpočívajú s roztvorenými krídlami na stromoch, domoch či plotoch. Lietajú až večer a v noci. Spôsobom letu aj svojou veľkosťou môžu pripomínať menšie netopiere. Samce v noci vyhľadávajú samice a pária sa s nimi. Vďaka veľmi citlivým receptorom sú schopné zacítiť feromón samíc až do vzdialenosti 10 – 11 km. Ich kopulácia trvá okolo 20 hodín. Oplodnené samice kladú okolo 200 belavých 3 mm veľkých vajíčok v malých skupinkách na tenké konáre živných rastlín: orechov, čerešní, marhúľ, broskýň, sliviek, jabloní a hrušiek.

Húsenice sa z vajíčok liahnu po 10 – 14 dňoch. Od júna do augusta požierajú listy rôznych ovocných drevín. Sú veľmi žravé a rýchlo rastú. V ohrození dokážu z bradaviek vylučovať kvapky čírej, ale až odporne páchnucej tekutiny. Keď absolvujú 5 vývinových etáp a dorastú do dĺžky 12 – 15 cm, upradú si 6 – 8 cm veľký kokón v tvare hrušky a v ňom sa zakuklia. Kuklenie prebieha spravidla na kôre stromu, v rázsoche konárov, ale aj na plote, na stĺpe či na stene domu. Kukly v kokóne prezimujú, niektoré v ňom strávia aj viac ako jednu zimu. Na jar sa z nich liahnu motýle, ktoré sú pripravené splniť svoje poslanie a dať život novej generácii.

Okáň hruškový bol v minulosti oveľa hojnejším druhom. Keď ošetrujeme ovocné stromy rôznymi chemických prípravkami, prichádzame tak o prítomnosť nášho najväčšieho motýľa v našej záhrade.

Ako dokladový materiál sa okáň hruškový nachádza v zbierkach motýľov Jana Patočku, Róberta Lačíka a Tomáša Kizeka.

Stredoslovenské múzeum, foto : SSM

Pozri tiež

Mladí chodci z mesta pod Urpínom sa blysli osobákmi v Poděbradoch

MLADÍ CHODCI  SA BLYSLI OSOBÁKMI V PODĚBRADOCH V sobotu 15. mája na testovacích chodeckých pretekoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *