Už tento piatok oslávia 770. výročie udelenia mestských práv

Mesto Žiar nad Hronom si tento rok pripomína 770. výročie udelenia mestských práv, ktoré ešte ako osada Kríž získalo 4. februára 1246 od ostrihomského arcibiskupa Štefana Vanču. Okrúhle výročie sa rozhodli pripomenúť si celomestskými oslavami, ktoré začínajú už tento piatok 5. februára.

Oslavy začnú slávnostným zasadnutím mestského zastupiteľstva v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska o 13.00 h.

„Na tejto slávnostnej akadémii bude ocenených viac ako 20 osobností zo Žiaru nad Hronom alebo osobností, ktoré sa nejakým spôsobom pričinili o rozvoj nášho mesta,“ priblížil hovorca mesta Martin Baláž.

Čestné občianstvo odovzdajú Belovi Felixovi, ktorý v meste dlhé roky pôsobil ako pedagóg. Na podujatí bude tiež podpísaná a predĺžená partnerská zmluva s českým mestom Svitavy. Celomestské oslavy budú potom pokračovať kultúrno-historickým programom, ktoré nazvali symbolicky Zažite stredovek v meste.

„Aspoň trochu sa budeme snažiť našim obyvateľom priblížiť, aké to asi bolo v stredoveku v tom 13. storočí tu vo Svätom kríži,“ dodal Baláž.

Pripravený je historický sprievod mestom. Ten povedie od Námestia Matice Slovenskej, ktoré je centrom dnešného moderného Žiaru až na Svätokrížske námestie, ktoré bolo centrom pôvodného Svätého kríža.

„Historický sprievod bude tvoriť biskup Vanča, ktorý udelil mestské práva, budú tam jazdci, heroldi či ozbrojená stráž,“ priblížil Baláž s tým, že do sprievodu sa budú môcť zapojiť aj samotní obyvatelia.

Program bude pokračovať na Svätokrížskom námestí historickou scénou udeľovania mestských práv, koncertom klavírneho virtuóza Jozefa Hollého, rozprávkou Ruža a meč a koncertom skupiny HEX. Na záver sa obyvatelia môžu tešiť na ohňovú šou. Organizátori nezabudli ani na občerstvenie, ktoré sa tiež bude znieť v duchu stredoveku. Obyvatelia si budú môcť pochutnať na pečenom býkovi, v svätokrížskom dome sa budú piecť tradičné tvarožníky a chýbať nebude ani tekovské víno.

V znamení okrúhleho výročia udelenia mestských práv sa bude podľa Baláža niesť v Žiari nad Hronom celý tento rok. Mesto si na tento účel zadovážilo aj nové logo a vizuál. Obyvatelia sa okrem celomestských osláv môžu tešiť aj na ďalšie podujatia, ktoré pri tejto príležitosti chystajú.

„Na prelome októbra a novembra oslavy vyvrcholia divadelným predstavením, ktoré sa v tomto čase pripravuje a ktoré približuje históriu mesta,“ dodal Baláž.

Zdroj a ilustr. foto : tasr

Pozri tiež

Folklórny súbor Hron zo Žiaru jubiluje, pripravuje galaprogram

Žiarsky folklórny súbor Hron si tento rok pripomína 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *