V Banskej Bystrici lekári používajú najmodernejší systém na Slovensku

Vďaka systému sú ich operácie šetrnejšie a rekonvalescencia kratšia. Trúfnu si aj na zložité zákroky.

Operácie mozgu patria medzi najnáročnejšie chirurgické výkony. Aj najmenšia odchýlka pri pohybe nástroja v štruktúrach mozgu by mohla mať pre pacienta fatálne následky v podobe straty reči, zraku alebo ochrnutia časti tela.

Vďaka najmodernejšej neuronavigácii môžu neurochirurgovia z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica operovať aj také nádory a poškodené cievy, na ktoré by si ešte pred rokom z bezpečnostných dôvodov netrúfli. Neuronavigáciu novej generácie používajú lekári z Neurochirurgickej kliniky SZU ako vôbec prví na Slovensku. V týchto dňoch odoperovali už 140 pacientov.

Pri odstránení nádoru v mozgu alebo pri inom probléme pomáha lekárom v Rooseveltovej nemocnici najmodernejší navigačný systém StealthStation S8. Navigačný systém im umožňuje presne lokalizovať anatomické štruktúry, precízne sa dostať na miesto operačného zákroku a v súčinnosti so zobrazovacím systémom doslova vedie lekára na potrebné miesto s absolútnou presnosťou.

„Operácie mozgu sú aj osem hodín trvajúce výkony. Výhodou novej technológie je aj to, že skrátili dĺžku operácie. Ďalšie výhody prináša pacientom v podobe kratšej hospitalizácie a rýchlejšej rekonvalescencie,“

vysvetľuje Ján Šulaj, prednosta Neurochirurgickej kliniky SZU.

„Navigácia patrí vo vyspelých krajinách k štandardnému vybaveniu neurochirurgických pracovísk a trend je taký, že operovať mozog bez použitia tejto technológie by v budúcnosti už nemuselo byť považované za lege artis,“

dopĺňa prednosta.

Systém funguje podobne ako GPS navigácia. Namiesto mapy sa lekárom zobrazuje mozog pacienta s presne naplánovanými bodmi operačného zákroku. Na ich určenie slúži predchádzajúce nasnímanie pomocou zobrazovacieho systému (CT, magnetická rezonancia alebo obe spoločne), pričom tieto snímky sa posielajú priamo do  navigačného systému na operačnom sále.

„Podobne ako v aute  – po zadefinovaní cieľa systém určí cestu a navedie nás presne na stanovený cieľ. Ak by sme, obrazne povedané, zišli zo správnej cesty, tak nás systém intraoperačného monitoringu, ktorý sa využíva spolu s navigáciou, okamžite upozorní,“

vysvetľuje profesor Galanda, zakladateľ neurochirurgie vo FNsP F. D. Roosevelta, ktorý operácie s pomocou neuronavigácie zavádzal ako prvý v SR.

„Neurochirurgia patrí medzi naše nosné medicínske programy a teším sa, že sa nám podarilo ako prvým na Slovensku získať pre našich pacientov túto najmodernejšiu technológiu. V našej nemocnici pracujú špičkoví odborníci, ale na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti potrebujú aj vybavenie, ktoré drží krok s najnovšími medicínskymi trendmi,“

približuje Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka nemocnice.

Komplexný neuronavigačný integrovaný systém na neurochirurgické zákroky sa skladá zo siedmych komponentov a v banskobystrickej nemocnici ho používajú od marca 2018. Obstarávacia cena systému bola 673 tis. eur bez DPH. Nemocnica nákup financovala z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica, Ružena Maťašeje

Pozri tiež

Rekonštrukcia NTS v Banskej Bystrici skomplikovala život nielen návštevám

Budova Národnej transfúznej služby v Banskej Bystrici prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Práce by mali byť ukončené …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *