V Banskej Bystrici sa zbierajú podpisy proti vysokému zvyšovaniu daní

Petičný výbor v Meste Banská Bystrica, ktorého tím má viac ako päťdesiat ľudí rozbehol 26. novembra 2019 petíciu proti značnému zvýšeniu dane pre Bystričanov. Predseda výboru Tomáš Novanský vyjadril na brífingu v centre mesta nesúhlas s tichým prerokovávaním neadekvátneho zvyšovania daní pre obyvateľov mesta. Petíciou chcú dosiahnuť, aby sa dane nezvyšovali v tak dramatickom rozsahu a aby bol navrhovaný materiál stiahnutý. Podľa Tomáša Novanského je na zvážení mesta, či sa zvyšovanie nedá robiť citlivejšie alebo v etapách. Petícia je deklaratívna, nezáväzná, má informatívny charakter a je vytvorená pre to, aby  vedenie mesta a mestskí poslanci videli, aký je ohlas občanov k tomuto neúmernému zvyšovaniu daní.

Pre príklad uvádza Petičný výbor niekoľko údajov k medziročnému návrhu na zvýšenie daní:

Za byt o 51,5 %

Za rodinný dom nárast o 66,6 %

Zastavané plochy a nádvoria o 43 %

Za stavby na pôdohospodársku produkciu, skleník o 100 %

Chaty a stavby na individuálnu rekreáciu o viac ako 41,5 %

Objekty na podnikanie takmer o 40 %

Analýza sa týka hlavne nehnuteľností, pozemkov, no nariadenie hovorí aj o iných poplatkoch.

Petícia reaguje na prerokovanie návrhu zvyšovania daní finančnou komisiou z dňa 25.11. 2019, kde ho komisia odporučila predložiť na schválenie mestským zastupiteľstvom.

Predseda petičného výboru bol niekoľko rokov poslancom a predsedom finančnej komisie. Je presvedčený, že zvyšovanie je neúmerné, nakoľko sa v minulosti venoval rozpočtu mesta Banská Bystrica. Uviedol, že v súčasnosti majú mestá a obce historicky najvyššie príjmy od štátu z daní z fyzických osôb.   Rozpočet mesta Banská Bystrica sa za posledných 5 – 6 rokov zvýšil o približne 30 miliónov eur.

 „Som poverený osloviť predsedov poslaneckých klubov, čo po tomto brífingu aj urobím a podľa odozvy budeme vedieť, aká je ich pozícia k materiálu, a pevne verím, že sa  nám podarí tento návrh zastaviť a presvedčiť vedúcich predstaviteľov mesta a poslancov, že to nie je vhodný materiál,“

povedal Tomáš Novanský.

Petícia je dostupná verejnosti k podpisu najbližšie dva týždne, do zasadnutia mestského zastupiteľstva, ktoré návrh zvyšovania daní bude prerokovávať mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici 10. decembra 2019.

Lívia Pačinová, foto: lp

 

Pozri tiež

Mesto Banská Bystrica má dostatok zásob rúšok, rozširuje pomoc

Do dnešného dňa prišlo na zriadené kontakty pre osamelých seniorov a ľudí odkázaných na pomoc …

Jeden komentár

  1. Kde prebieha petícia ???? Chcem sa zúčastniť a podpísať .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *