V BBSK pre vysokú chorobnosť zatvorili 26 škôl, 3 nemocnice aj domov dôchodcov

V šiestom kalendárnom týždni roku 2019 evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vyše 11500 chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 3090 na 100-tisíc obyvateľov.

Aktuálny výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) je v absolútnych číslach 1 544 prípadov, čo je chorobnosť 345 prípadov na 100 -tisíc obyvateľov. Z 13 okresov tohto regiónu sa až v 10 vyskytujú lokálne epidémie a tak sa Banskobystrický kraj dostal aktuálnym výskytom týchto ochorení medzi prvé kraje v chorobnosti v SR. Na základe analýz z hlásení 63 percent lekárov pre deti a dorast a 55 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých je v tomto kraji v medzitýždňovom porovnaní takmer o 14 percent vyšší výskyt na ARO a o takmer 75 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto ochorení v prípade ARO približne o štvrtinu vyšší, v prípade CHPO je výskyt približne na rovnakej úrovni.

Najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je v absolútnom vyjadrení v okresoch Veľký Krtíš, Zvolen, Lučenec a Rimavská Sobota. Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli obyvateľov okresov Lučenec, Zvolen, Krupina a Banská Bystrica. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, nasleduje veková skupina detí základných škôl (6- až 14-ročných) a skupinu najmenších od 0 do 6 rokov. Najmenej prípadov ARO aj chrípky sa vyskytuje medzi seniormi. V 6. kalendárnom týždni kvôli vysokej chorobnosti zatvorili v rámci BBSK 26 materských a základných škôl v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Krupina, Poltár, Revúca, Veľký Krtíš, Zvolen a Žiar nad Hronom. Zatvorené sú aj nemocnice s poliklinikou v Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Veľkom Krtíši. Z tých istých dôvodov je pre návštevy uzavretý aj Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši.

Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín v 185 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 72 a zápalom pľúc tiež v 88 prípadoch.

„Chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenie, z ktorých mnohé vyžadujú hospitalizáciu. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. Chrípkové ochorenie by preto ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára,“

zdôrazňuje vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže MUDr. Katarína Slotová z RÚVZ Banská Bystrica.

Chrípka je závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré prebieha každoročne v epidémiách najmä v zime a na začiatku jari v chladnom počasí, keď narastá riziko prechladnutia organizmu a ľudia sa viac zdržujú v uzatvorených priestoroch. Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie, sú jednou z príčin rapídneho šírenia sa chrípky. Chrípka sa teda šíri vzduchom, vírus vstupuje do tela dýchacími cestami, ale osoby sa môžu nakaziť aj kontaktom s predmetmi kontaminovanými výlučkami z dýchacích ciest a následným dotykom sa svojich úst alebo nosa (podávanie rúk, uteráky, použité vreckovky, predmety bežného používania, kľučky od dverí). Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1-3 dni.

TS RÚVZ B.Bystrica, Mária Tolnayová, foto ilustr. mp

Pozri tiež

Foto: Finále Žiackej chodeckej ligy v meste pod Urpínom opäť úspešne

V Banskej Bystrici sa vo štvrtok 23. mája 2019 uskutočnilo piate kolo a zároveň aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *