V Kališti sa opäť spomínalo na tragické udalosti spred 70 rokov

Spomienka na obyvateľov Kališťa, jednej z obcí, ktoré boli vypálené počas druhej svetovej vojny, sa už po desiaty raz uskutočnila v sobotu 15. augusta.

Program sa začal už o 9.00 h vystúpením speváckej skupiny Seniori optimisti, ktorá pôsobí pri Jednote dôchodcov v Žiari nad Honom. Po nich sa predstavila tanečná country skupiny Arizona pri KC v B. Bystrici – Sásovej a spevácka skupina Vtáčnik z Ostrého Grúňa. O 10.30 h bola na mieste bývalej obce ekumenická pobožnosť, samotná pietna spomienka na obete sa uskutočnila o 11 h. Nechýbali predstavitelia vlády, ani samotný premiér Róbert Fico. Predseda NR SR Peter Pellegrini ako banskobystričan si tiež prišiel uctiť pamiatku. Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko s oboma viceprimátormi, či primátor Brezna Tomáš Abel a mnoho ďalších prišlo položiť vence na miesto tejto veľkej tragédie. Od 11.45 h boli naplánované ukážky Klubu vojenskej histórie Golian z B. Bystrice, ktoré síce začali o čosi neskôr, ale oplatilo sa počkať.

Nasledoval kultúrny program s dychovkou, spevokolom, folklórnymi súbormi a heligonkármi. Záver patril spevákovi Robovi Kazíkovi, tak ako aj minulý rok.

Obec Kalište sa nachádza v Nízkych Tatrách a je úplne izolovaná od okolitej civilizácie. Bola vybudovaná v 16. storočí ako uharska obec, no počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania bola centrom tzv. Partizánskej republiky.
Dňa 18. marca 1945 obec počas nacistických represálií vypálili nemecké jednotky a obyvatelia boli vyvraždení. Zo 42 domov ostalo len šesť, avšak ani po oslobodení Slovenska už život na Kališti nebolo možné obnoviť.
Dnes je Národnou kultúrnou pamiatkou s pamätníkom obetiam tragédie, zachovanou kaplnkou a dvoma zrekonštruovanými domami, v ktorých je umiestnená expozícia zobrazujúca históriu obce a Partizánskej republiky. Z ostatných domov je možné vidieť zrekonštruované základy.

Podujatie pripravuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Múzeum SNP v B. Bystrici. Jeho cieľom je nielen si pripomenúť obete nezmyselného vraždenia počas 2. svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť Kališťu život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *