V meste pod Urpínom žije viac žien ako mužov

V Banskej Bystrici podľa štatistiky matričného úradu malo k  31. decembru 2015 trvalý pobyt v meste pod Urpínom 76 988 Banskobystričanov. Žien bolo 40 803 a mužov 36 185. Podľa informácii vedúcej Matričného úradu v Banskej Bystrici Marty Čellárovej sa minulý rok prisťahovalo 1736, čo je  približne o 800 ľudí viac ako vlani. Za prácou a za svojimi rodinami sa minulý rok odsťahovalo približne 1300 obyvateľov. Najčastejšie sa sťahovali do miest ako Bratislava, Česká republika, Kanada, Rakúsko, Švajčiarsko, a Veľká Británia. Destinácie ako Španielsko, Francúzsko, Spojené arabské emiráty, Monako a Francúzsko, boli tiež lákadlom na sťahovanie.

Štatistika banskobystrickej matriky prináša zaujímavé informácie aj o uzavretých manželstvách. 384 novomanželov si povedalo svoje áno, pričom až 25 zaľúbencov bolo z iných krajín – Veľkej Británie, Írska, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Macedónska, Českej republiky, Ruska, Rumunska a dokonca aj z Kazašskej republiky. Prevládali civilné sobáše, ktorých sa uskutočnilo 236 a cirkevným sobášom dalo prednosť 148 párov. August a september  patrili medzi najobľúbenejšie mesiace na konanie sobášov.

V roku 2015 sa narodilo 391 Banskobystričaniek a niečo menej 370 malých Banskobystričanov. Najobľúbenejšie chlapčenské meno bolo Michal a dievčenské Ema.  K netradičným menám patrili dievčenské mená , Danniyah, Amína, Sanja, Anouk Leandra a chlapčenské mená Rock, Leroy, Maik, Tristan a Natanael.

(ek)

 

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *