Foto: Dávid Maslen

V  mladom veku dokázali prekonať zložité prekážky

Prvý ročník rozvojového programu Show your talent na SPŠ J. Murgaša v Banskej Bystrici začal veľmi dobre a po úvodnom víkendovom školení zo študentov opadli obavy z nových vecí do ktorých vstúpili. Avšak už o pár dní po víkendovke organizátori programu museli hľadať nové spôsoby, ako zrealizovať celý program napriek nepriaznivým okolnostiam, ktoré boli spojené s pretrvávajúcou pandémiou.

Je dôležité, aby sme sa nevzdali

Show your talent je jedinečný rozvojový program pre mladých ľudí, ktorý je vytvorený špeciálne pre stredoškolákov. Zámerom realizátorov je vytvoriť priestor študentom, aby sa mohli neformálne, zážitkovo  a inovatívnymi metódami rozvíjať a objavovať svoje dary a talenty.

„V tejto covid dobe mnohých obmedzení aj v oblasti vzdelávania,  by bolo by pre nás jednoduchšie vzdať sa a odložiť celý program na neskôr. Avšak to nie je našim cieľom“, hovorí Jaroslav Dodok, koordinátor projektu Show your talent. Študenti zažívali naozaj zložité podmienky, ktoré ich naučili ešte lepšie rozpoznať svoje talenty a zároveň sa zoznámili s realitou, ktorá je často náročná, avšak dá sa zvládnuť.

Naučili sa ťahať za jeden povraz

Všetky študentské tímy sa zaktivizovali spolu s učiteľmi a mentormi a dokázali vytvoriť úžasné projekty, ktoré prispeli k zlepšeniu úrovne študentského života na ich škole. Študentom sa podarilo zrekonštruovať okolie školského futbalového ihriska, zorganizovať ekologickú prednášku a nakúpiť nové koše na separovanie odpadu, zrekonštruovať staršiu učebňu, aby sa im lepšie učilo a v školskom areáli, vytvorili z paliet oddychovú zónu, ktorá je k dispozícii pre všetkých študentov a učiteľov. Na otázku, čo by ste odkázali budúcim účastníkom programu, odpovedá študentka Michaela Jančová nasledovne: „Určite sa zapojte, nie je to nič strašné a možno aj nájdete kúsok svojho talentu, alebo kúsok seba.“  „ Vďaka programu sme sa posunuli o veľký krok vpred na ceste našim životom“, hovorí Alexandra – absolventka programu.

Opäť nový spôsob konferencie

Študenti dostali netradičnú úlohu, v ktorej museli nahrať desať minútové video, kde opísali ich cestu celým programom a spomenúť, ako tvorili a realizovali ich študentský projekt. Následne sa videá pospájali a odpremiérovali na slávnostnej konferencií, na ktorej sa zúčastnili aj hostia ako sú Ing. Ján Lunter – predseda BBSK, mentor Slavomír Pačuta – riaditeľ STAGEMAN Slovensko, Martin Šajgalík – programový riaditeľ rádia Lumen a mnohí ďalší.

„Teším sa  zo šikovnosti mladých ľudí, našich Murgašákov, ktorí úspešne dotiahli svoje nadšenie v tomto rozvojovom programe až do cieľa“,

povedala na online konferencií zástupkyňa riaditeľa školy  PeaDr. Lucia Búryová.

Program Show your talent sa aktuálne realizuje na piatich  stredných školách v SR. V roku 2019 ho Nadácia Pontis zaradila medzi TOP 15 inovatívnych vzdelávacích programov na Slovensku a taktiež získal ocenenie Asociácie krajských rád mládeže (AKRAM) sTOPa v kategórii TOP projekt roka za myšlienku zanechania stopy aktivitou, angažovanosťou, príkladom dobrej praxe v životoch mladých ľudí aj celej komunity.

Záverečnú konfereciu na SPŠ J. Murgaša finančne podporili BBSK a RABBSK.

Záznam zo záverečnejn konferencie nájdete TU: https://www.facebook.com/ShowYourTalentSK/videos/440465643782989

Show your talent, Foto: Dávid Maslen

Pozri tiež

Študenti aj učitelia ukázali svoj talent

Pilotný ročník rozvojového programu Show your talent vyvrcholil slávnostnou konferenciou, na ktorej sa zišli mladí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *