V nemocnici v Levoči zaviedli inovatívnu operačnú metódu na urologii

Na urologickom oddelení Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči zaviedli novú operačnú metódu. Ide o laparoskopické nefrektómie, čiže odstránenie obličiek. Tento úkon najbližšie k levočskej nemocnici realizujú v nemocniciach v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici a Martine. Prvé operácie tohto druhu boli v Levoči zrealizované v spolupráci s českým urológom Miroslavom Štursom.

Zavedenie nového operačného výkonu má obrovský prínos pre pacientov, ktorí už nemusia pre operačný zákrok cestovať do vzdialených miest.

Laparoskopická nefrektómia je určená pre pacientov, ktorí sú indikovaní na odstránenie celej obličky, najčastejšie ide o jej nádor. Laparoskopické odstránenie má rovnaké onkologické výsledky ako otvorená operácia, má však výhodu v rýchlejšej rekonvalescencii a menšej pooperačnej bolesti,“ objasnil účel novej metódy primár urologického oddelenia v levočskej nemocnici Peter Šimo. Tieto operácie sa podarilo zaviesť vďaka spolupráci s urologickým oddelením z českého Nového Jičína.

Obličky patria k životne dôležitým párovým orgánom. Pokiaľ sa chirurgicky odstráni jedna oblička a druhá pracuje normálne, pacient môže aj s jednou viesť plnohodnotný život.

Novú operačnú metódu sme zatiaľ zrealizovali na troch pacientoch, ktorých zdravotný stav si vyžadoval odstránenie jednej obličky a nebola u nich možná operácia zachovávajúca obličku. Významnými výhodami pre našich pacientov sú menšie operačné rany, a tým lepší kozmetický efekt, znížené krvné straty, skoršia mobilizácia a skrátená hospitalizácia,“ dodal primár.

Práca oddelenia je zameraná na všeobecnú diagnostiku urologických ochorení pre dospelých a deti, na štandardnú liečbu urologických ochorení u dospelých a základnú liečbu u detí.

Sme radi, že sa oddelenie urológie pozitívne rozvíja a môžeme poskytnúť pacientom stále nové, bezpečnejšie, modernejšie a komfortnejšie metódy, čo, samozrejme, súvisí so skvalitňovaním technického vybavenia pracovísk. V tomto nastavenom trende plánujeme pokračovať,“ uzavrel riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Na Mariánskej hore v Levoči si dnes veriaci pripomenuli viaceré výročia

Na Mariánskej hore v Levoči sa zišli tisíce katolíckych veriacich z celého Slovenska i zo zahraničia. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *