V Prenčove bude opäť hojno: Podsitnianske dni hojnosti v druhú augustovú sobotu

V Prenčove sa v druhú augustovú sobotu (8. augusta 2015) bude konať jubilejný 15. ročník folklórneho festivalu Podsitnianske dni hojnosti, ktorý už vo svojom názve skrýva ponuku pohostinnosti, dňa plného hojnosti spevu, tanca, remesiel, jedla a zábavy.

Tento ľudový folklórny festival už 15 rokov organizuje združenie Mikroregión Južné Sitno, ktoré združuje obce Baďan, Beluj, Kráľovce-Krnišov, Počúvadlo, Prenčov a Žibritov. Ľudové slávnosti sa konajú od júna do augusta vždy v dvoch až troch obciach. Organizátori aj tento rok pripravili pestrý program pre všetky vekové kategórie.

„Vo večerných hodinách na hlavnej scéne v programe jubilejného ročníka OZ Zlatá cesta uvedie do života publikáciu Kuchárka z Hontu, ale hlavne budú odovzdané ocenenia pre obetavých ľudí, ktorí sa podieľajú na príprave podujatia a prispievajú svojou aktivitou už viac rokov,“ hovorí Drahomíra Prieberová z OZ Zlatá cesta.

Vystúpi ženská folklórna skupina (FSk) Baďančanka z Baďana a domáca FSk Prenčovan v novom hudobno-tanečnom programe s projekciou Sedliak son ja, ľúbin pole, vien robiť. Na malej scéne uvidia návštevníci zápolenie starostov a občanov šiestich obcí spod Sitna.

Podsitnianske dni hojnosti sa vyznačujú ponukou domácich hontianskych špecialít, ukážkami tradičných dedinských prác, ktoré sa modernizáciou vidieka vytratili z hontianskych dedín a programom zameraným na ľudové tradície a remeslá. Na ‚rínku‘ budú počas celého dňa predávať remeselníci svoje výrobky a kulinári rôzne hontianske špeciality. Návštevníci budú môcť ochutnať tradičné jedlá domácností Prenčova a okolitých obcí.

„Ako to chodilo na hontianskom veselí, priblíži FSk Prenčovan a ľudová hudba Dominika Václava v špeciálnej ponuke pre návštevníkov od 12.00 do 14.00 h, ktorí si objednajú vstupenku aj so vstupom na veselie,“ priblížila Prieberová. Podávať sa budú svadobné špeciality typické pre obec Prenčov a svadobčania si užijú pravej ľudovej zábavy.

V sprievodnom programe je od 10.00 h pre návštevníkov pripravená škola ručného kosenia, detský kútik s hrami pre deti, ukážky mlatby s pôvodnou mláťačkou i ručného mlátenia, sprístupnené je nové múzeum s čiernou kuchyňou, pravá kováčska vyhňa a výstava vo vynovenej Pamätnej izbe Andreja Kmeťa. Hudobný a tanečný program bude prebiehať na dvoch javiskách. Na malej scéne od 12.00 do 16.00 h a na hlavnej scéne od 16.00 h. Predstavia sa domáce skupiny, ale aj hostia z blízkeho a širokého okolia. Ľudová zábava potrvá v kultúrnom dome so skupinou JEWEL až do nedeľňajšieho rána.

tasr, foto: www.prencov.sk

Pozri tiež

Knižnica na ceste k čitateľom

Banská Štiavnica, tajchy a leňošenie s dobrou knihou patria odjakživa k sebe.  Aj preto sa počas roku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *