VAGÍNA MONOLÓGY. SVETOVÉ DIELO EVE ENSLER V BÁBKOVOM DIVADLE NA RÁZCESTÍ

Deň 14. február je po celom svete známy ako Valentine´s Day. Ten istý deň a to isté začiatočné písmeno „V“, si zvolili ženy po celom svete ako symbol kampane za skončenie násilia V-Day. Poukazujú na to, že láska, to nie sú iba valentínske srdiečka…

Od r. 1998 sa V-Day koná v stovkách miest najmä v Severnej Amerike a v Európe. Symbolom V-Day sa stalo kultové dielo americkej spisovateľky Eve Ensler Vagína monológy.

Prečo V-Day?

Hnutie V-Day, (Victory Day, Violence Day, Vagína Day) vzniklo v r. 1998 ako reakcia na knihu Vagína monológy, ktorá získala cenu Obie-Award. EveEnsler napísala knihu o skúsenostiach žien s ich sexualitou, ktorá šokovala pravdou o živote žien rôzneho veku z rôznych sociálnych vrstiev, rás a vierovyznania. Do čítania knihy sa zapojili neformálne ženské kolektívy, univerzity aj významné herecké osobnosti. Vznikol projekt V-day. Apeluje na zastavenie násilia páchaného na ženách.
Do V-day sa od r. 1998 pridali a čítali (v rôznych rokoch) napr. Whoopi Golberg, Winona Ryder, Glen Glose, Melanie Griffith, Cate Blanchet, Kate Winslet…

V-day hovorí o láske iným jazykom. Aby ľudia mohli žiť šťastne, ženy sa musia cítiť v bezpečí. Musia si byť isté, že im (nielen im) nič nehrozí.

Prečo Bábkové divadlo na Rázcestí?
BDNR bolo prvým divadlom na Slovensku, ktoré v spolupráci so ženským krízovým centrom Fenestra v Košiciach v r. 2003 organizovalo študentské čítanie Vagína monológov v troch mestách.

V BDNR pôsobilo štúdio T.W.I.G.A, čo sa venovalo ženskej skúsenosti. V r. 2009 divadlo uviedlo čítanie Vagína monológov rôznymi ženami. V roku výročia zamatových zmien si tvorkyne a tvorcovia pripomínajú snahy, ktoré sa vďaka politickým zmenám uskutočnili v boji proti násiliu páchanému na ženách. Napriek tomu v spoločnosti stále pretrvávajú mýty spojené s týmito problémami. Pripájame sa k heslu V-day: Nemlčme, pokiaľ násilie neskončí.

Scénické čítanie v podaní 14 žien

V BDNR sa na Valentína stretne 14 žien rôzneho veku, profesného zamerania, s hereckými skúsenosťami aj bez nich. Na javisko vystúpia a čítajú:

Miroslava Cimermanová, mama, Mária Fabriková, pedagogička, herečka, Zuzana Galková, divadelníčka, Anna Gromanová, perfomerka, herečka, pedagogička, Anna Gudzová, novinárka, Ivana Kováčová, herečka, Alžbeta Lukáčová, muzikologička, dramaturgička Štátnej opery, Marianna Mackurová, herečka, Mária Šamajová, herečka, Dagmar Šebanová-Škařupová, novinárka, Iveta Škripková, divadelníčka, Miriam Švarcová, adoptívna matka, motivátorka, Monika Tatarková, divadelníčka, jogínka, Lujza Urbancová, pedagogička, prodekanka FF UMB.

Výťažok z večera bude venovaný klientkám komunitného centra Nádej deťom v Banskej Bystrici.

Vagína monológy sa konajú v divadelnej sále BDNR , 14. februára o 19.00 hodine.

Vstupenky si môžete rezervovať: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk , www.bdnr.sk, kúpiť online: www.ticket-art.sk

Zdroj a foto: TS BDNR, Monika Tatarková

Pozri tiež

IKONICKÁ INSCENÁCIA ŠTÚDIA T.W.I.G.A. MOCAD(R)ÁMY POSLEDNÝKRÁT NA SCÉNE BDNR

Mocad(r)ámy vznikli ako druhý titul ženského divadelného Štúdio T.W.I.G.A., ktoré od r. 2007 fungovalo pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *