Vareška ako symbol Radvanského jarmoku

Tradičná septembrová akcia sa blíži.

Radvanský jarmok začal svoju históriu písať už v 17. storočí. Písal sa rok 1655, keď Radvaň ako samostatná obec, získala právo na konanie jarmoku, priamo v deň narodenia Panny Márie. Stal sa múzou i pre Andreja Sládkoviča a Štefan Nosáľ v roku 1955 na hudbu Tibora Andrašovana nacvičil s Lúčnicou úspešnú choreografiu Radvanský jarmok. Najznámejší a najväčší z jarmokov v celom Hornom Uhorsku. Prvý historický Radvanský jarmok sa konal 8. septembra 1657. Hoci banskobystrický Radvanský jarmok nepatrí k najstarším na Slovensku, stal sa národným symbolom, pretože od roku 2011 je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Jarmok sa preslávil aj tým, že naň pravidelne chodieval aj zbojník Juraj Jánošík. Pôvodne sa konal v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrici. Jarmočníci z Novohradu, Hontu, Podpoľania aj z ďalekých „dolných zemí” prichádzali a nosili svoje hrnčiarske, garbiarske, tkáčske, syrárske a rezbárske výrobky.Od iných jarmokov na území Slovenska sa odlišoval ťapnutím dievčat po zadku drevenou vareškou. Dodnes sa zachoval zvyk kúpiť si na jarmoku varešku a okoloidúce dievčatá ťapnúť po zadku. Možno preto sa práve varešky stali symbolom pre tento jarmok.

Tohto roku sa bude konať už 361. Radvanský jarmok a to od 7. septembra 2018. Hlavnými témami bude drotárstvo a Fujara Trombita, čo je najväčší hudobný nástroj Slovenska s dĺžkou 550cm a priemerom 20-25cm.
Tradičné ľudové remeslá, folklór či banská história budú jeho súčasťou, ktorá k jarmoku neodmysliteľne patrí. Dobrou správou je, že v súčasnosti sú slovenské jarmoky rovnako obľúbené a navštevované ako kedysi. Aj keď dnes je v popredí zábava a hodovanie, stále je vo vzduchu cítiť historická atmosféra, ktorá sa šíri zo stánkov plných tradičných výrobkov napr. zo šúpolia, slamy či z dreva, alebo vystúpenia folklórnych súborov. Ani na tomto jarmoku to nebude inak. Kapely ako napr. Hex, Polemic či Cigánski Diabli alebo medzinárodné hudobné zoskupenia prispejú k dobrej nálade a zábave. Program bude akousi spomienkou na výročie Trhu ľudových remesiel a vzdaním holdu jednému z najvýznamnejších slovenských rozprávkarov Pavlovi Dobšinskému. Svoj priestor dostanú aj osobností banskobystrického bábkového sveta. v podobe bábkových predstavení. Ako každý rok nebudú chýbať ani obligátne kolotoče, ktoré dotvárajú každej poriadnej akcii tú pravú nezabudnuteľnú atmosféru.

er, foto mp

Pozri tiež

Video│Bystrickí Barani vymenili korčule za tenisky

Leto pre hokejistov neznamená voľno a oddych ale prípravu na ďalšiu sezónu. V rámci nej …

Jeden komentár

  1. Kde mozem kupit taketo varesky☺️?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *