VČASNOSTREDOVEKÁ OSADA V BANSKEJ BYSTRICI – SENICI V KONTEXTE OSÍDLENIA NA STREDNOM SLOVENSKU

Už zajtra, 28. 11. 2018 o 17.00 hod. sa sakrálna sieň Thurzovho domu premení na ozajstný stroj času! Návštevníci novembrových Stretnutí s minulosťou pod zelenou klenbou sa tak ocitnú v banskobystrickej stredovekej osade.

Archeológ a vedec Ján Beljak si tentokrát pripravil prednášku na nezvyčajnú tému Včasnostredoveká osada v Banskej Bystrici – Senici v kontexte osídlenia na strednom Slovensku.

PhDr. Ján Beljak, PhD. sa narodil v Banskej Bystrici, no jeho domovom sa stal susedný Zvolen. Po dokončení štúdia klasickej archeológie a histórie na Trnavskej univerzite a archeológie na Jagelovskej univerzite v Krakove úspešne absolvoval interné doktorandské štúdium v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre. V súčasnosti vedie pracovisko Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied vo Zvolene a externe vyučuje na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je tiež členom odborných poradných orgánov Ministerstva kultúry a Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Svoj život zasvätil najmä ochrane archeologického kultúrneho dedičstva na Slovensku a podpore obnovy slovenských pamiatok. Špecializuje sa na výskum Slovenska v dobe rímskej, avšak v súčasnosti báda predovšetkým na stredovekých hradoch. Srdcovou lokalitou Jána Beljaka je práve Pustý hrad vo Zvolene, kde každoročne s niekoľkými desiatkami študentov, nezamestnanými i ďalšími pracovníkmi realizuje výskum a obnovu tejto jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky.

V Thurzovom dome sa budú môcť všetci archeologickí nadšenci dozvedieť podrobnosti jeho zaujímavého výskumu v Banskej Bystrici, konkrétne v miestnej časti Senica. V tejto oblasti, neďaleko sútoku Selčianskeho potoka a Hrona, sa nachádzala osada z obdobia včasného stredoveku. Archeologický tím preskúmal 29 zahĺbených sídliskových objektov. Osada, ktorú skúmali počas výstavby severného obchvatu Banskej Bystrice, vypĺňa medzeru v poznaní vývoja stredovekého osídlenia severnej časti Zvolenskej kotliny. O svojich zaujímavých nálezoch porozpráva najbližšiu stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť:

30.1. 2019 o 17.00 hod. s egyptológom Jaromírom Krejčím na tému Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd.

Prednáška bude spojená s vernisážou výstavy: Ľudia, pamiatky a príroda Egypta objektívom vedca Jaromíra Krejčího.

TS SSM BB, Martina Saktorová, foto ilustr. zč

Pozri tiež

PROGRAM Stredoslovenského múzea na apríl 2019  

THURZOV DOM, www.ssmuzeum.sk  VÝSTAVA do 28. 4. 2019 TO VAJÍČKO MAĽOVANÔ Spoznajte históriu zdobenia vajíčok, ich …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *