VČASNOSTREDOVEKÁ OSADA V BANSKEJ BYSTRICI – SENICI V KONTEXTE OSÍDLENIA NA STREDNOM SLOVENSKU

Už zajtra, 28. 11. 2018 o 17.00 hod. sa sakrálna sieň Thurzovho domu premení na ozajstný stroj času! Návštevníci novembrových Stretnutí s minulosťou pod zelenou klenbou sa tak ocitnú v banskobystrickej stredovekej osade.

Archeológ a vedec Ján Beljak si tentokrát pripravil prednášku na nezvyčajnú tému Včasnostredoveká osada v Banskej Bystrici – Senici v kontexte osídlenia na strednom Slovensku.

PhDr. Ján Beljak, PhD. sa narodil v Banskej Bystrici, no jeho domovom sa stal susedný Zvolen. Po dokončení štúdia klasickej archeológie a histórie na Trnavskej univerzite a archeológie na Jagelovskej univerzite v Krakove úspešne absolvoval interné doktorandské štúdium v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre. V súčasnosti vedie pracovisko Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied vo Zvolene a externe vyučuje na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je tiež členom odborných poradných orgánov Ministerstva kultúry a Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Svoj život zasvätil najmä ochrane archeologického kultúrneho dedičstva na Slovensku a podpore obnovy slovenských pamiatok. Špecializuje sa na výskum Slovenska v dobe rímskej, avšak v súčasnosti báda predovšetkým na stredovekých hradoch. Srdcovou lokalitou Jána Beljaka je práve Pustý hrad vo Zvolene, kde každoročne s niekoľkými desiatkami študentov, nezamestnanými i ďalšími pracovníkmi realizuje výskum a obnovu tejto jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky.

V Thurzovom dome sa budú môcť všetci archeologickí nadšenci dozvedieť podrobnosti jeho zaujímavého výskumu v Banskej Bystrici, konkrétne v miestnej časti Senica. V tejto oblasti, neďaleko sútoku Selčianskeho potoka a Hrona, sa nachádzala osada z obdobia včasného stredoveku. Archeologický tím preskúmal 29 zahĺbených sídliskových objektov. Osada, ktorú skúmali počas výstavby severného obchvatu Banskej Bystrice, vypĺňa medzeru v poznaní vývoja stredovekého osídlenia severnej časti Zvolenskej kotliny. O svojich zaujímavých nálezoch porozpráva najbližšiu stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť:

30.1. 2019 o 17.00 hod. s egyptológom Jaromírom Krejčím na tému Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd.

Prednáška bude spojená s vernisážou výstavy: Ľudia, pamiatky a príroda Egypta objektívom vedca Jaromíra Krejčího.

TS SSM BB, Martina Saktorová, foto ilustr. zč

Pozri tiež

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM OTVÁRA TRI EXPOZÍCIE

Vďaka priaznivému vývoju situácie a postupnému ovoľňovaniu bezpečnostných opatrení môžu svoje brány otvoriť aj kultúrne inštitúcie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *