Včerajšia noc patrila literatúre aj v Banskej Bystrici

V stredu 13. mája 2015 sa aj Banská Bystrica zapojila do Noci literatúry. Ideou projektu je predstaviť počas jedného večera súčasnú európsku literatúru v preklade do miestneho jazyka, v podaní známych osobností či hercov. Noci literatúry sa v tomto roku zúčastnilo 75 miest z 13 krajín. Na Slovensku sa okrem Banskej Bystrice čítalo v ďalších 10 mestách. Organizátorom tohto netradičného podujatia sú Česká centra.

V Banskej Bystrici sa v stredu podvečer čítalo na piatich netradičných miestach. V priestoroch historickej radnice sa v tejto, pre neho netypickej, úlohe predstavil viceprimátor Martin Turčan, ktorý poslucháčom predstavil úryvok z knihy Prvá a posledná láska, slovenského autora Pavla Vilikovského. Z radnice viedli naše kroky do Bethlenovho domu v Dolnej ulici, kde sme si vypočuli pasáž z knihy Blažené časy, krehký svet, rakúskeho prozaika Roberta Menasse v podaní výtvarníka a riaditeľa Stredoslovenskej galérie, Maroša Rovňáka. Skutočným zážitkom bol prednes z diela moldavského autora Iuliana Ciocana, Svet podľa Sašu Kozaka v podaní skvelého Michala Ďuriša.

„Ja som už raz čítal počas Noci literatúry asi pred štyrmi rokmi v Pamätníku SNP, ďalšie ročníky mi to neumožnili pracovné povinnosti, no a tento rok mi to môj program umožnil. Veľmi rád som prijal túto ponuku najmä, keď môžem čítať v priestoroch novej skúšobne Divadla z Pasáže. Je to moja premiéra v týchto priestoroch, tak si testujem akustiku aj svetelný park (smiech),“ priznal sa nám Michal Ďuriš.

Spýtali sme sa ho tiež na jeho vzťah k literatúre: „Ako dieťa som doslova hltal knihy, v dospelosti, keď som už musel študovať a privyrábať si, nebolo toľko času. V mojej profesii samozrejme čítam stále nejaké scenáre, ale ku knihe sa dostávam pomerne vzácne. Preto je pre mňa veľmi dobré, že môžem čítať knihu takto verejne, aspoň si urobím trošku prehľad o súčasnej európskej tvorbe.“

Našou ďalšou zastávkou bola Záhrada – centrum nezávislej kultúry, kde sme si vypočuli úryvok z veľmi zaujímavej knihy britského novinára Jona Ronsona s názvom, ktorý hovorí za všetko, Na potulkách s extrémistami. Herečka Marianna Mackurová, Bystričanom známa najmä z pôsobenia v Bábkovom divadle na Rázcestí, priblížila divákom knihu Asi Ester,  ktorej autorkou je ukrajinská spisovateľka Katja Petrowskaja.

Na záver môžeme snáď len dodať, že máme niekoľko tipov na výborné knihy a už teraz sa tešíme na ôsmy ročník tohto skvelého podujatia.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *