Vďaka dopytu po bývaní začalo stavebníctvo opäť rásť

Rast stavebnej produkcie bol v úvode roka len mierny, na jar však došlo k podstatnému zrýchleniu jeho tempa, ktoré vykázalo až dvojciferné hodnoty.

Slovenskému stavebníctvu sa v roku 2015 darilo a stavebná produkcia sa po šiestich rokoch poklesu vrátila k rastu. Upozornila na to analytička Poštovej banky Dominika Ondrová, podľa ktorej za to môže okrem iného zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach na bývanie spôsobený dobrou situáciou v národnom hospodárstve a výhodnými podmienkami na trhu. Aj rok 2016 by mal podľa nej stavebníctvu priať.

Ako uviedla, rast stavebnej produkcie bol v úvode roka len mierny, na jar však došlo k podstatnému zrýchleniu jeho tempa, ktoré vykázalo až dvojciferné hodnoty.

„Dôvod možno hľadať aj v tom, že práve v jarných mesiacoch dochádza k oživeniu stavebných prác. Posledným rokom, keď produkcia rástla, bol rok 2008. S príchodom hospodárskej a finančnej krízy nastalo utlmenie stavebných prác a projektov,“ pripomenula Ondrová.

Stav v slovenskom hospodárstve sa však dnes podľa nej podpisuje pod rozmrazovanie trhu so stavebnými projektmi.

„Už len pri pohľade na bytové či administratívne komplexy možno badať oživenie. Množstvo z nich bolo naplánovaných ešte pred vypuknutím krízy. S jej príchodom však u viacerých nedošlo k realizácii a do života sa postupne dostávajú až teraz. Veľký vplyv na tento vývoj má najmä zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach určených na bývanie,“ zdôvodnila analytička.

Ondrová poukázala na to, že ekonomika by mohla tento rok rásť v priemere o 3,4 %, miera nezamestnanosti sa znižuje a pribúdajú nové pracovné miesta. Slováci zarábajú viac aj reálne vďaka poklesu či stagnácii spotrebiteľských cien, takže si môžu dovoliť kúpiť viac.

„Aj u nás sa úrokové sadzby nachádzajú na minimách, čo spôsobuje, že Slováci siahajú po novom bývaní, keďže úvery na bývanie boli v tomto roku rekordne lacné,“ zdôraznila. Počet začatých bytov sa už počas prvých troch štvrťrokov takmer vyrovnal ich počtu za celý rok 2014 a medziročne vykázal rast až na úrovni 28 %.

Tento vývoj sa podľa analytičky premietol aj do vývoja tržieb v tomto odvetví. Tie od roku 2009 medziročne klesali a najvýraznejší prepad o zhruba 15 % zaznamenali v roku 2012.

„V nasledujúcich rokoch sa pokles postupne spomaľoval. Vlani bol na úrovni 2,5 %. V tomto roku došlo k zmene trendu a v drvivej väčšine mesiacov roka 2015 dosiahlo tempo rastu tržieb v stavebníctve dvojciferné hodnoty. Počas prvých 10 mesiacov vzrástli tržby medziročne o vyše pätinu,“ vyčíslila.

Ako dodala, tešiť sa môžu aj zamestnanci v stavebníctve. Kým vlani počas väčšiny mesiacov ich priemerné nominálne mzdy v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesali, v tomto roku zamierili nahor. Vo viacerých mesiacoch rast prevýšil 5 %, pričom reálny rast bol vďaka deflácii ešte vyšší.
Ondrová predpokladá, že aj rok 2016 bude stavebníctvu priať.

„Politika Európskej centrálnej banky, nízke úrokové sadzby v kombinácii so solídnym vývojom v našom hospodárstve budú aj naďalej podporovať rast dopytu po nehnuteľnostiach, a teda aj samotnej výstavbe. Pozitívnym smerom sa tak pravdepodobne bude uberať aj situácia v oblasti zamestnanosti,“ uzavrela s tým, že pokračovanie pozitívneho trendu očakáva aj na poli miezd.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *