Vedenie kraja informovalo poslancov o krokoch k zachovaniu civilných letov zo Sliača

Zachovanie civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie patrí medzi prioritné záujmy Banskobystrického samosprávneho kraja. Zhodli sa na tom krajskí poslanci pri tom, ako vzali na vedomie správu o rokovaniach vedenia BBSK s ministrami dopravy a obrany.

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter na dnešnom rokovaní krajského zastupiteľstva informoval poslancov o rokovaniach s ministerstvom dopravy a ministerstvom obrany, ktoré sa uskutočnilo 13. mája. Poslanci zároveň svojim hlasovaním deklarovali prioritný záujem BBSK na zachovaní civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie.

„Na pokračovaní prevádzky civilnej časti letiska aj po rekonštrukcii máme eminentný záujem. Pre regióny stredného Slovenska ide o jeden z kľúčových aspektoch rozvíjania potenciálu v oblastiach cestovného ruchu, investícií a dopravnej infraštruktúry. Zároveň sme na rokovaní s ministrami predstavili plán, na základe ktorého by bolo možné dostať prevádzku letiska do ekonomicky funkčnej a stabilnej situácie,“

povedal Ondrej Lunter.

Obaja ministri počas rokovaní deklarovali záujem civilnú dopravu zachovať, minister obrany Jaroslav Naď ubezpečil zástupcov BBSK, že nikdy neplánoval civilnú dopravu zrušiť.

„Aktuálny stav je taký, že letisko prejde bezpečnostnou a technickou analýzou pod gesciou ministerstva obrany. Táto analýza preskúma, či je vôbec možné organizovať novú armádnu a civilnú prevádzku na jednom mieste. Rôzne typy leteckého parku totiž vyžadujú rôzne certifikácie a kritériá, bez naplnenia ktorých nie je možné plnú prevádzku letiska spustiť. Zjednodušene sa od analýzy očakáva rozhodnutie, či civilná prevádzka bude alebo nebude možnosťou do budúcna,“

vysvetlil Ondrej Lunter.

Na rokovaní tiež prišlo k dohode, že v prípade pozitívneho výsledku analýzy, ktorá by dala civilnej prevádzke zelenú, prizvú ministerstvá zástupcu BBSK do pracovnej skupiny, ktorá bude dlhodobo rokovať o ďalších krokoch smerom k „rozlietaniu“ civilnej osobnej, nákladnej a súkromnej leteckej dopravy.

Krajskí poslanci na zastupiteľstve zároveň ocenili úsilie a promptnú reakciu vedenia BBSK po zverejnených informáciách o možnom zrušení civilných letov, na zastupiteľstve rovnako vystúpila s podporou tejto iniciatívy primátorka Sliača Ľubica Balgová.

Rokovaní sa za BBSK zúčastnili predseda Ján Lunter, podpredseda Ondrej Lunter a poslanec ZBBSK Martin Turčan.

 

BBSK, Lenka Štepáneková, foto: ek

Pozri tiež

V Parku velikánov pribudli lavičky Podjavorinskej a Feldeka

V Parku velikánov v sliačskych kúpeľoch v okrese Zvolen pribudli v týchto dňoch ďalšie dve …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *