Veľká zmena cestovných poriadkov: Autobusy budú stáť na väčšom počte zastávok, nová značka upozorní na bezbariérový spoj

Od 15. decembra 2019 začnú platiť na prímestských autobusových linkách SAD Zvolen a SAD Lučenec nové cestovné poriadky. Dôvodom je ich každoročná celoštátna zmena, ktorá reaguje na posuny časov odchodu vlakov. Banskobystrický samosprávny kraj ju však využil aj na viaceré úpravy v prospech cestujúcej verejnosti.

Cestujúci, ktorí využívajú verejnú autobusovú a železničnú dopravu, sa musia od nedele 15. decembra pripraviť na zmeny cestovných poriadkov. Tie sa týkajú aj väčšiny z 205 prímestských autobusových liniek SAD Zvolen a SAD Lučenec, v ktorých na dopravu vo verejnom záujme prispieva Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Väčšina posunov je v rozmedzí od päť do dvadsať minút a reflektuje práve zmeny v cestovných poriadkoch vlakov či zreálňuje dĺžku trvania jazdy, napríklad v čase dopravnej špičky.

„Cestujúcim odporúčame, aby si čas odchodu jednotlivých spojov vopred overili, či už na internete alebo priamo na autobusových zastávkach, kde budú odchody spojov dopravcami aktualizované v najbližšej dobe. Vyhnú sa tak nepríjemným prekvapeniam, napríklad v podobe zmeškania spoja,“

povedal Miroslav Vyka, riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK.

Ako príklad uviedol spoj SAD Lučenec, ktorý premáva medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom počas víkendov a štátnych sviatkov, s výnimkou Štedrého dňa, Prvého sviatku vianočného a Veľkonočnej nedele. Čas jeho odchodu sa od 15. decembra posunie o dvadsať minút skôr a z Rimavskej Soboty bude odchádzať už 15:55.

So skorším odchodom autobusu musia počítať aj cestujúci medzi Uzovskou Panicou a Rimavskou Sobotou. Spoj číslo 8, ktorý doposiaľ odchádzal o 7:08, bude od 15. decembra vychádzať zo zastávky Uzovská Panica, OcÚ už o 6:50.

„Zmeny sa dotknú aj ďalších spojov SAD Lučenec, s časovými posunmi treba rátať aj na mnohých linkách SAD Zvolen. Napríklad spoj zo Zvolena do Pliešoviec, ktorý premáva v dňoch školského vyučovania, bude mať odchod posunutý o desať minút skôr, teda z 6:35 na 6:25 a spiatočný spoj do Zvolena o 5 min skôr na 7:00 s možnosťou prestupu na spoj do Banskej Bystrice. Podstatná zmena čaká aj spoj zo Žiaru nad Hronom do Kremnice, ktorý doposiaľ premával v pracovné prázdninové dni z autobusovej stanice o 12:35. Po novom bude vychádzať v Žiari nad Hronom od nemocnice o 14:45 a nebude už stáť v Starej Kremničke, ani v Dolnej a Hornej Vsi,“

doplnil Miroslav Vyka.

Na základe požiadavky Mesta Hriňová dochádza k zrušeniu spojov do časti Snohy, naopak budú tri spoje pri jazde do časti Blato v dňoch školského vyučovania zachádzať k ZŠ s MŠ Krivec. Dochádza aj k zrušeniu neefektívneho zachádzania spojov liniek z Dolného Harmanca a Hronseku z autobusovej stanice na parkovisko na Mičinskej ceste v Banskej Bystrici.

Študenti gymnázia v Novej Bani ocenia posun odchodu spoja z Kľaku o 5 minút skôr na 6:00, aby mohli v Žarnovici prestúpiť na spoj zo Žiaru nad Hronom.

O desať minút skorší odchod spoja z Pohronskej Polhory, ktorý po novom vyrazí o 15:50, umožní cestujúcim v Brezne prestúpiť na vlaky do Banskej Bystrice a Margecian, čo sú len niektoré z vybraných zmien v cestovných poriadkoch.

V záujme lepšieho rozloženia večerných spojení medzi Zvolenom a Krupinou v čase medzi autobusovými spojmi s odchodmi o 20:05 a 22:25 bola upravená časová poloha vlaku Os 6044 do Krupiny o hodinu skôr, teda z 22:07 na 21:07. Cestujúci tak budú môcť prestúpiť do diaľkových vlakov R 845 z Bratislavy a R 347 z Ostravy prichádzajúcich do Zvolena pred deviatou hodinou.

Nové zastávky aj predĺženie spojov

 Dobrou správou pre cestujúcu verejnosť v kraji je pridanie viacerých zastávok, či už úplne nových, alebo takých, okolo ktorých jednotlivé spoje doposiaľ len prechádzali. Župa tak zareagovala na požiadavky zamestnávateľov, starostov a samotných cestujúcich.

Ide napríklad o zastávku v banskobystrickej Kremničke pri budove spoločnosti TWD, kde budú zastavovať  spoje linky do a z Hronseka, premávajúce popri čističke odpadových vôd. Na základe požiadavky Slovenskej pošty budú k zabezpečeniu obsluhy jej logistického centra všetky linky prechádzajúce po Lieskovskej ceste zastavovať na zastávke Lieskovec, požiarna zbrojnica (doposiaľ s názvom Zvolen, UNIOS).

„Spoje liniek premávajúcich z a do Brezna po Tisovskej ceste budú mať za účelom lepšej dostupnosti na vynútenej obchádzkovej trase doplnenú zastávku Brezno – Rázusova ulica, pričom dopravca v nových cestovných poriadkoch pristúpil tiež k zreálneniu jazdnej doby viacerých spojov. Dôvodom obchádzky je dlhodobá uzávera mosta na ceste I/72 v správe Slovenskej správy ciest na Kuzmányho ulici,“

doplnil Miroslav Vyka.

Cestujúci z južných okresov sa potešia predĺženiu spoja s odchodom z Rimavskej Soboty o 18:40 až do Poltára, namiesto konečnej v Hrnčiarskej Vsi. Zároveň tak pribudne nový spoj z Poltára do Hrnčiarskej Vsi s odchodom o 19:30.

Na bezbariérový autobus upozorní značka

V cestovných poriadkoch viacerých liniek pribudne označenie spojov, na ktorých je štandardne nasadzované vozidlo s bezbariérovým prístupom.

„To uvítajú najmä seniori, mamičky s kočíkmi či ľudia na invalidnom vozíku. Budú si môcť prehľadne a jednoducho vybrať spoj, do ktorého pre nich nebude problém nastúpiť,“

uzavrel Miroslav Vyka.

TS BBSK, foto: ilustračné mp

 

Pozri tiež

Na rokovaní s prezidentkou otvoril župan témy sociálneho podnikania aj koronakrízy

Prezidentka Zuzana Čaputová začala svoj oficiálny program v Banskobystrickom kraji rokovaním s predsedom BBSK Jánom Lunterom. Hlavu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *