Venček alebo rakvičku? Tretí ročník festivalu o živote a smrti bude online

Pandemická situácia značným spôsobom ovplyvnila nielen organizáciu stoviek kultúrnych podujatí, ale do značnej miery aj prežívanie sviatkov, ktoré sú venované spomienke na nebohé bytosti. Festival Venček alebo rakvičku? sa už tri roky v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada usiluje o kultiváciu diskusie o smrti a odchádzaní. Jeho tretí ročník sa uskutoční 27. a 28. októbra 2020 síce iba v online podobe, môže byť však dobrou príležitosťou ako si v tomto náročnom období uctiť pamiatku zosnulých.

Dvojdňové podujatie otvorí v utorok 28. októbra o 18:00 hod. dvojica online prednášoko historickej perspektíve a súčasných výzvach našich predstáv o živote a smrti.Slovenské kultúrne zvyky a obrady v širokej komparatívnej perspektíve predstaví odborníčka na socionormatívnu kultúru doc. PhDr. Katarína Koštialová, PhD. z Katedry sociálnych štúdií a etnológie. Druhou prednášajúcou je prof.PhDr.AlexandraBitušíková,PhD.,ktorá sa zaujíma o rôznorodé premeny života v postsocialistickej spoločnosti.

Tretí ročník festivalu o živote a smrti tie fenomény rieši nielen z etnografického ale aj psychedelického hľadiska. O “znovuzrodení” psychedelík a zážitkoch blízkych smrti bude v stredu 28. októbra o 18:00 hod. online diskutovať výnimočná zostava odborníkov: psychiaterMUDr. Michal Patarák, PhD. , psychológ a spoluzakladateľ Českej psychedelickej spoločnosti (CZEPS) a Psychedelickej kliniky Psyon v Prahe Mgr. Jaroslav Farkaš a adiktológ Mgr. Martin Pažitný . Moderátorom diskusie bude Rado Sloboda.

Kultúrnu bodku za programom dá v stredu o 20:00 aj elektronicko-modulárna improvizácia Mudrak & Kubičina,ktorá vznikla špeciálne pre festival Venček alebo rakvičku? Duo, ktoré vzniklo pôvodne pre živú prezentáciu, uvedieme ako dva koncerty elektronickej hudby.Jakub Mudrák odpremiéruje záznam svojho improvizovaného live setu s animáciami Dávida Javorského. Ďalšia časť večera bude venovaná tvorbe zvukového dizajnéra Lukáša Kubičinu,ktorý svoju sólovú tvorbu predstaví po prvý raz.

Program festivalu bude streamovaný na facebookovom profile Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

zdroj: TS Slavomír Sochor, iluastračné foto: FB Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Pozri tiež

Začína sa historicky najrozsiahlejšia rekonštrukcia zimného štadióna

Dnešný podpis zmluvy medzi mestskou obchodnou spoločnosťou MBB a. s. a vysúťaženým zhotoviteľom stavebných prác, spoločnosťou INGSTEEL, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *