Venčovisko v Podlaviciach oficiálne otvorené

Za účasti primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska, poslankýň Ľubice Laššákovej a Kataríny Čižmárovej ako aj viceprimátora Martina Turčana sa otvorilo už druhé venčovisko v Banskej Bystrici.

Podlavice sú druhým miestom kde pribudol areál na venčenie a výcvik psov. Na Limbovej ulici pribudol ešte koncom roka 2015 a v piatok bol oficiálne uvedený do prevádzky. Prvý takýto areál bol otvorený v Sásovej. Na ohradený priestor s cvičnými prvkami použila samospráva takmer 8 000 eur. Aj takto sa mesto snaží predísť mnohým sťažnostiam na majiteľov psov, ktorí nedodržiavajú etiku venčenia.

Na oficiálne otvorenie prišlo aj niekoľko malých i dospelých psíčkarov, ktorí svojich chlpáčov ochotne predviedli aj na prekážkach, ktoré sú súčasťou areálu. Malú pozornosť v podobe psích maškŕt dostal každý kto bol v tom čase pri otváraní venčoviska.

Výbeh pre psy ponúka na cca 630 m2 hojdačku, slalom, kladinu, koše na psie výkaly, ale aj lavičky pre psičkárov. Pomocou cvičných prvkov môžu naučiť svojich štvornohých priateľov poslušnosti a disciplíne,“ hovorí Peter Suchý, vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

Nie všetci obyvatelia mesta sú priaznivcami zvierat a niektorým prekáža ich voľný pohyb po sídliskách a verejných priestranstvách, preto je tento spôsob veľmi dobrým riešením. Prešlo však len pár dní a nejaký neprajník sa už postaral o poškodenie plota. S určitosťou nešlo o majiteľa psa, ale vždy sa nájdu ľudia, ktorým niečo vadí. To platí asi pri každej veci, ktorá sa stane nielen v našom meste.     

„Mnohokrát sa stane, že psičkári využijú na venčenie súkromný pozemok alebo športovisko. Takým príkladom je aj atletický štadión Filozofickej fakulty UMB. Prijímame preto opatrenia a snažíme sa byť nápomocní. Som presvedčený, že budovanie venčovísk pre psy má zmysel a budeme to podporovať aj naďalej,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva zároveň rieši obnovu kotercov vo svojej karanténnej stanici. Mesto postupne investuje do obnovy striech, podláh i mreží kotercov tak, aby spĺňali všetky požiadavky a parametre. Do jari 2016 bude z voliér vytvorený výbeh, kde sa budú môcť zvieratá voľne pohybovať a odpočívať.

Jedna z prítomných dám, ktoré boli venčiť svojich psíkov nám prezradila, že toto miesto využívajú majitelia veľkých aj malých psov a majú medzi sebou vytvorený akýsi vzájomne tolerantný systém, aby sa štvornoháči medzi sebou nepochytili.

Podľa slov pani Laššákovej, toto miesto bolo využívané aj predtým, ale rozdiel bol v tom, že sa o tento priestor nikto nestaral a bol značne znečistený. Zároveň vyzdvihla, že miesto je vhodné aj z hľadiska akejsi styčnej plochy medzi sídliskom a domami, takže ho môžu využívať ľudia z panelákov rovnako ako obyvatelia rodinných domov v okolí. Priestor je teraz ohradený a ľudia, ktorí psov nevlastnia, môžu v Podlaviciach chodiť spokojnejšie.

mp,TS mesta BB

Pozri tiež

Foto: Veľké stretnutie seniorov opäť v Podlaviciach

Vďaka zachovaniu Kultúrneho domu v Podlaviciach a obetavému prístupu tamojších ľudí sa už po štvrtýkrát …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *