Virtuálna návšteva koordinačnej komisie: Srdcom EYOF budú športovci

Členovia koordinačnej komisie Európskych olympijských výborov (EOV) pre XVI.  letný Európsky olympijský festival mládeže, ktorý bude v júli 2022 hostiť Banská  Bystrica, ocenili aktuálny stav príprav najväčšieho multišportového podujatia v histórii Slovenska. Predseda koordinačnej komisie Joseph Cassar z Malty počas  stretnutia s členmi organizačného výboru viackrát prizvukoval, že najdôležitejší na EYOF 2022 Banská Bystrica budú športovci.  

Členovia koordinačnej komisie preverili pripravenosť organizačného výboru po pol roku. Od novembrového stretnutia, ktoré vinou pandemickej situácie sa tiež konalo prostredníctvom videokonferencie, sa urobil podľa vyjadrení zástupcov EOV výrazný progres v stave príprav.

„Škoda, že sa opäť stretávame len prostredníctvom  videokonferencie. Veľmi radi by sme Vám prezentovali stav príprav aj priamo na  mieste v Banskej Bystrici. Verím, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa  situácia ešte viac zlepší, pandémia ustúpi a stretneme sa aj osobne,“

povedal v úvode  mítingu s kontrolnou komisiou generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru a konzultant organizačného výboru EYOF 2022 Banská Bystrica Jozef Liba.  

„Súčasná prezentácia reflektuje našu prácu a progres i energiu, ktorú vkladáme do  príprav podujatia,“

uviedol primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného  výboru Ján Nosko.  

Výkonný riaditeľ organizačného výboru Peter Hamaj členom komisie v krátkosti  predstavil základné ciele a ambície organizačného výboru, v ktorom je momentálne 34 ľudí a v nasledujúcich mesiacoch sa bude ďalej rozrastať. Prizvukoval, že srdcom EYOF  2022 Banská Bystrica bude Šport park na Štiavničkách, v ktorom nájde svoj domov šesť športov.

„Športovci ocenia dostupnosť športovísk z ubytovacích kapacít. Podobný koncept sa na EYOF-och v minulosti neaplikoval,“

hovoril Peter Hamaj.  Joseph Cassar, Cristina Vasilianová z Moldavska, Azer Alijev z Azerbajdžanu, Stavri Bello  z Albánska, bývalý skvelý stolný tenista Jean-Michel Saive z Belgicka, Macedónčan  Nebojsa Nastov a športový riaditeľ EOV Peter Brüll sa následne od riaditeľov jednotlivých  oddelení dozvedeli aktuálne informácie o stave príprav.  

Pozorne sledovali predovšetkým správu o stave ubytovacích zariadení v Banskej Bystrici  a vo Zvolene, športovej infraštruktúre v oboch mestách i v Slovenskej Ľupči, Badíne  a Detve, kde sa budú konať jednotlivé športové súťaže, či o pripravovanej strave pre  účastníkov. Diskutovali o zdravotníckom zabezpečení EYOF 2022 Banská Bystrica,  ocenili projekt trvalej udržateľnosti, ktorí sa snažia organizátori aplikovať. Organizátorom  dali niektoré cenné rady, pri ktorých zohľadňovali predovšetkým záujmy športovcov.  

„Súčasná situácia nám, bohužiaľ, opäť znemožnila živú návštevu Banskej Bystrice. Z predošlej návštevy však viem, že mesto má potenciál zorganizovať veľmi dobrý Európsky olympijský festival mládeže. Pozornosť venujeme predovšetkým  športovcom. Oni sú na podujatí najdôležitejší, oni potrebujú kvalitné ubytovanie,  stravu, športoviská i transport. V Banskej Bystrici sa vytvoril silný organizačný tím,  ktorý čaká veľká výzva pri napĺňaní cieľov a projektov. Pri prípravách však musia  jeho členovia myslieť predovšetkým na športovcov,“

povedal Joseph Cassar.  

Zástupcov jednotlivých zložiek organizačného výboru v nasledujúcich dňoch a týždňoch  čakajú ďalšie rozhovory s predstaviteľmi koordinačnej komisie EOV.

TS EYOF 2022 Banská Bystrica, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Archeológia v Stredoslovenskom múzeu priblíži spôsoby odievania v dávnej minulosti

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *