Vláda SR predstavila plán „Prvá pomoc+“

Vláda SR dnes predstavila plán pomoci, takzvanú Prvú pomoc+. Plán pomoci dnes (14.10.) predstavil premiér Igor Matovič na spoločnej tlačovej konferencii s niekoľkými ministrami kabinetu. Súčasťou pomoci je napríklad COVID príplatok. Informoval o tom Úrad vlády SR. 

Covid príplatok sa týka zamestnancov, ktorí ochorejú v práci pri starostlivosti o ľudí, zdravotníckeho personálu či pracovníkov zariadení sociálnych služieb. Dostať by mali preplatenú PN približne vo výške plnej čistej mzdy.

Zvýši sa podpora štátu, ako pri zamestnancoch, tak aj pri podnikateľoch. Pomoc budú môcť žiadať už na obdobie od 1. októbra.

„V opatrení číslo 1, ktoré platí pre tých prevádzkovateľov, zamestnávateľov alebo podnikateľov, ktorí boli ‚zavretí zo zákona‘, zvyšujeme pomoc z 80 % hrubej mzdy – tak ako to platilo doteraz – na 80 % celkovej ceny práce,“ vysvetlil Krajniak s tým.  „V opatrení 3A – tzv. kurzarbeit – zvyšujeme limit mesačného čerpania na 1100 eur a znovu to bude vypočítavané z celkovej ceny práce,“ dodal.

V rámci pomoci pri poklese tržieb sa všetko vynásobilo koeficientom 1,5. To znamená, že podnikatelia pri poklese tržieb od 20 % dostanú namiesto 180 eur z jari 270 eur na zamestnanca. Pri poklese tržieb od 40 % sa pomoc zvyšuje z 300 eur na 450 eur, pri poklese od 60 % z pôvodných 420 eur na 630 eur a pri poklese tržieb od 80 % a viac bude pomoc vo výške 810 eur na zamestnanca, namiesto 540 eur.


Žiadosti o pomoc zverejní ministerstvo na stránke pomahameludom.sk a ľudia ich budú môcť posielať od začiatku novembra.

Do cestovného ruchu má prísť celková výška pomoci v sume 100 miliónov eur. Tá je určená pre raštaurácie, kaviarne, ale aj ubytovacie zariadenia či aquaparky. Týkať sa má aj sprievodcov v cestovnom ruchu, botanických a zoologických záhrad, zábavných parkov, múzeí, turistických zaujímavostí a pamiatok, či vlekov a lanoviek.

Požiadať o pomoc môže každý zo segmentu domáceho cestovného ruchu, komu klesli tržby o viac ako 40 percent v dôsledku pandémie, v porovnaní s rokom 2019. Všetky informácie budú dostupné na www.mindop.sk/cestovnyruch.

zdroj a foto: Úrad vlády SR

Pozri tiež

Každý vek má svoje radosti, svoj humor a zvyky

Včera (rozumej 22. októbra toho roku – poznámka autora) mi doručila zhovorčivá poštová doručovateľka tučnejšiu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *