Dnes sa v Banskej Bystrici koná zhromaždenie Stop sexualizovanému násiliu na Slovensku

Dnes, 15. júla (štvrtok), sa aj v Banskej Bystrici koná protestné zhromaždenie STOP sexualizovanému násiliu na Slovensku. Cieľom zhromaždenia je podporiť a vyjadriť solidaritu s ľuďmi zažívajúcimi sexuálne násilie, ako aj apelovať na zmenu zákonov tak, aby vychádzali zo súhlasu so sexuálnymi aktivitami, no a tiež zlepšiť sociálne služby pre preživších znásilnenia či dostupnosť spravodlivosti a citlivejší prístup na úrovni polície, prokuratúry a súdnictva.

Nič také, ako sex bez súhlasu, neexistuje. Sexuálna aktivita, ku ktorej došlo bez súhlasu, z donútenia, pod nátlakom alebo v bezvedomí, je znásilnením a znásilnenie je hrubým porušením ľudských práv a trestný čin. Viaceré kauzy uplynulých týždňov na Slovensku i v Českej republike sú alarmujúcou ukážkou toho, že v tejto veci mnohí ľudia nemajú jasno. Na ceste k spoločnosti, ktorá rešpektuje súhlas ako deliacu čiaru medzi sexom a znásilnením, nás toho ešte čaká veľa, ale už dnes môžeme spraviť prvý krok. Ministerka spravodlivosti nedávno zverejnila informáciu, že jej ministerstvo zvažuje zmeniť trestnoprávne definície znásilnenia a sexuálneho násilia tak, aby zahŕňali súhlas. Aj keď sú to skvelé správy, legislatívne zmeny nestačia.

Solidárne zhromaždenie sa začne o 17:00 hod. v Záhrade – Centre nezávislej kultúry (Nám. SNP 16), kde zaznie niekoľko krátkych prejavov. Následne sa prejdeme na Námestie SNP, kde ukončíme naše solidárne stretnutie spoločnou fotografiou. S prejavmi vystúpia viaceré osobnosti z Banskej Bystrice a okolia. Protestné a solidárne zhromaždenia sa uskutočnia vo viacerých mestách Slovenska. Okrem Banskej Bystrice sa uskutočnia v Bratislave, Žiline, Prešove a Košiciach.

Podujatie organizujú: Centrum komunitného organizovania, platforma Nie v našom meste, kultúrne centrum Záhrada, kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica, vydavateľstvo Literárna bašta a ďalšie organizácie, ako aj jednotlivkyne a jednotlivci z Banskej Bystrice
zdroj: TS Slavo Sochor | Literárna bašta, ilustračné foto pixabay

Pozri tiež

TATRANSKÉ SÚSTREDENIE ADEPTOV ŠTARTU NA EYOF 2022

„V nedeľu 17. októbra sa zišla na Štrbskom Plese v hoteli Toliar tridsiatka nádejných atlétov ročníkov 2006 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *