Vo zvolenskej nemocnici sa budú umývať ruky

Správne umývanie rúk zachraňuje životy.

Možno vás prekvapí, že na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12 000 baktérií. Preto nás pravidelné a dôkladné umývanie rúk môže ochrániť pred mnohými chorobami, od tých najmenej závažných, ako je nádcha až po tie vážne, ako sú rotavírusové hnačky.

To, ako si správne umývať ruky sa môže verejnosť dozvedieť už teraz v piatok v nemocnici vo Zvolene. Je to jeden so spôsobov akým sa Nemocnica Zvolen zapája do kampane, ktorá je úzko spätá s blížiacim sa Svetovým dňom hygieny rúk. Projekt v nemocnici odštartovali v roku 2010. Hoci na tento účel prevažne slúžia alkoholové dezinfekčné prostriedky, na Slovensku ich však stále používame málo.

Keďže pre nemocnicu je prvoradá bezpečnosť svojich pacientov, prevencia a kontrola infekcií v ich priestoroch je nevyhnutná. Súčasťou tejto stratégie je aj podpora medzinárodnej kampane Umývaj si ruky – zachrániš život, ktorá je hlavnou súčasťou programu Svetovej zdravotníckej organizácie, zameranej na hygienu a dezinfekciu rúk. Na jednotlivých oddeleniach sa uskutočnia i vzdelávacie akcie, ktoré cielene upozorňujú zdravotníkov na nevyhnutnosť dodržiavania hygienických opatrení.

V rámci osobnej hygieny je špeciálne dôležité umývanie rúk, činnosť, ktorú robíme viackrát za deň. Pravidelne a dôkladne si umývať ruky je naozaj dôležité, najmä po kontakte s peniazmi, návšteve chorých osôb, pred prípravou jedál a po nej, po použití toalety, odporúča sa to dokonca aj po každom zakašľaní či kýchnutí. Obyčajné umývanie rúk len pod tečúcou vodou nedokáže zlikvidovať všetky baktérie. Preto je potrebné použiť mydlo, ktoré nanášame na vlhké ruky. Dĺžka umývania rúk by mala trvať aspoň 30 sekúnd.

Nemocnica Zvolen každoročne organizuje aj podujatie, na ktorom si každý môže overiť techniku správneho umývania rúk. Takisto tomu bude aj tento rok. Akcia sa uskutoční v piatok od 8.00 do 14.00 h v priestoroch zvolenskej polikliniky. Slovenské nemocnice majú alarmujúci nedostatok zdravotníckych pracovníkov, ktorí by dohliadali na hygienu. Ich úlohu čiastočne plnia regionálni hygienici z Úradu verejného zdravotníctva, to však nestačí. S umývaním rúk by sa nemalo zabúdať ani na tých najmenších špuntíkov. To, ako na to sa stará Minko Špinko, čo je názov projektu, ale i postavička, ktorú miestne detičky veľmi dobre poznajú. Za niekoľko rokov navštívila mnohé zvolenské škôlky a školy, kde pútavo, ale najmä zrozumiteľne učí správnej hygiene rúk. Umývanie rúk sa predsa týka každého z nás.

er

Pozri tiež

Hygienici odhalili toto leto problémy so zmrzlinou

Hygienici už počas tohtoročnej letnej sezóny zistili po celom Slovensku nedostatky pri predaji nebalenej zmrzliny. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *