Výhodné osvetlenie? Poslanci odmietli zverejniť informácie

O „nevýhodnej“ výmene verejného osvetlenia nielen v Banskej Bystrici vie celé Slovensko.

Hoci na trhu je viacero firiem, ktoré by dokázali ponúknuť kvalitnejšie a efektívnejšie osvetlenie, vo viacerých mestách na Slovensku dostala zákazku firma, ktorá neponúkla najlepšie podmienky. Led osvetlenie dokáže ušetriť veľa. Ale? Návratnosť, ktorú ponúkajú niektoré spoločnosti je v rozmedzí jedného až niekoľkých desiatok rokov. Podľa čoho sa rozhodovalo v jednotlivých mestách, nevedno.

V Banskej Bystrici prešiel projekt, ktorý odhadom má ušetriť 26.000 eur ročne na 663 svetelných bodoch. To znamená 39,22 eur na jedno svietidlo. Je to výsmech odborníkom z tejto oblasti. Na jednom svetelnom bode bolo možné ušetriť niekoľkonásobne viac. Čarovné eurofondy však rozhodli. Ale ani nenávratný príspevok z eurofondov nebol tak vysoký, aby sa pri výbere inej firmy a inej technológie vrátil mestu až po desiatkach rokov. Ak by sa ušetrilo na jednom svietidle 200 eur, ročne by Banská Bystrica ušetrila 132.600 eur. A to je výpočet, ktorý je len priemerom z ponúk na trhu. Pri tej ekonomicky najvýhodnejšej investícii do osvetlenia by mesto ročne mohlo ušetriť až takmer 200.000 eur.

Poslanci odopreli občanom informácie

O tom, že v prípade výmeny osvetlenia nešlo zrejme o najvýhodnejšie riešenie, svedčí aj hlasovanie poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici zo dňa 15. decembra 2015. Poslanec Martin Klus žiadal vtedy primátora mesta, aby bezodkladne zabezpečil zverejnenie detailných informácií sprevádzajúcich proces výberu realizácie projektu „Výmena energeticky najnáročnejších svietidiel verejného osvetlenia v meste Banská Bystrica.“ Informácie mali okrem iného obsahovať detailné požiadavky podmienok poskytnutia pomoci, detailné požiadavky na uchádzačov o realizáciu projektu, termíny výberu uchádzačov, vrátane zloženia výberových komisií, detailnú podobu víťaznej ponuky vrátane rozsahu prác, použitých technológií a ich ceny, detailnú podobu zrealizovaného projektu vrátane rozsahu prác, použitých technológií a ich ceny. Tieto informácie mali byť následne poskytnuté v elektronickej podobe e-mailom aj ostatným poslancom MsZ v Banskej Bystrici.

Primátorovi však zviazali ruky poslanci, ktorí hlasovali takto: Za: 12 Proti: 4 Zdržalo sa: 11 Nehlasoval: 1

Návrh nebol schválený a je hanbou ak niekto zastupujúci občanov nie je schopný vyjadriť svoj názor. Štyria poslanci, ktorí hlasovali proti, aspoň otvorene vyjadrili svoj názor, no o 11-ich poslancoch, ktorí sa  hlasovania zdržali a tým znemožnili zverejnenie dôležitých informácií, o tých si svoj názor spravte sami. Pretože kvôli nim ste sa ani vy nemohli dozvedieť aký „výhodný“, či nie až tak výhodný bol tento projekt. Kto a ako hlasoval sa môžete dozvedieť na stránkach mesta Banská Bystrica.

Na 12. zasadnutí MsZ to bol práve primátor Ján Nosko, ktorý mal snahu poskytnúť aspoň čiastočné informácie z aktuálneho stavu ušetrenia finančných prostriedkov na verejnom osvetlení. Poslanec Martin Klus mal  otázku, koľko sa zatiaľ ušetrilo na vymenenom verejnom osvetlení, kde z mesta dostal odpoveď, že zhodnotiť sa to bude dať až vo februári 2017. Napriek tomu primátor Banskej Bystrice poskytol aspoň čiastočnú odpoveď, podľa ktorej sa z troch bodov ušetrilo zatiaľ cez 5.000 eur. Na celkové vyhodnotenie si musíme počkať ešte päť mesiacov.

Všimli ste si ako funguje verejné osvetlenie po výmene?

Možno áno, možno nie. Niekoľkí z vás nám k tejto téme písali a podľa viacerých sa svetlá rozsvecujú na niektorých miestach neskoro, niektoré úseky nesvietia vôbec, alebo len na jednej strane ulice. Šetrí sa aj takto? Ako sa bude počítať celkové ušetrenie? Zo všetkých svetelných bodov v meste, alebo len z tých vymenených, čo by asi nebolo také jednoduché? Do februára je času dosť, ale všimnite si ako je to na vašej ulici. Či sa svetlá rozsvecujú včas a či svietia všetky. Keďže vymenené svetelné body skutočne šetria, vypínajú, resp. nerozsvecujú sa tie staré, čím sa samozrejme „ušetrí“ – tieto informácie máme od vás a je potrebné aby ste situáciu sledovali aj naďalej. Eurofondy tu nebudú večne a výmenu ďalších svetelných bodov verejného osvetlenia si budeme musieť zaplatiť sami. V poslednom čase je najvážnejším argumentom pri realizácii projektov vo viacerých mestách práve nutnosť čerpať eurofondy.

mp

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

4 komentáre

  1. takýto bod nie je zahrnutý vo výsledkoch hlasovania MZ BB č.12… čo tak si dať prácu a zverejniť mená pánov veľkomožných čo nemajú názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *