VÝPRAVY DO ČIAS SLOVANOV

Aj v roku 2019 nadviaže Stredoslovenské múzeum na dlhoročnú a úspešnú spoluprácu s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela, ktorá opäť vyústi obľúbeným jesenným cyklom prednášok. Tentokrát spoznajú návštevníci Thurzovho domu zaujímavú históriu našich predkov počas prednášok z cyklu Výpravy do čias Slovanov.

Záver roka patrí v Thurzovom dome už tradične výpravám do rôznych období našej histórie. Po návštevnícky atraktívnych cykloch Výpravy do staroveku (2017) a Výpravy do (čias) barbarskej Európy (2018) bude tretí ročník prednášok, ktoré Stredoslovenské múzeum organizuje v spolupráci s Katedrou histórie FF UMB, venovaný Výpravám do čias Slovanov. Prvá prednáška sa uskutoční v stredu 27. novembra o 17.00 hod. Archeológ Milan Horňák predstaví Pohrebné zvyky Avarov na príklade pohrebiska v Podunajských Biskupiciach. Decembrová prednáška s historikom Matejom Harvátom, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 5. decembra o 17.00 hod., bude venovaná téme Veľká Morava a premeny stredného Podunajska v dlhom 9. storočí.

Doc. Mgr. Milan Horňák, PhD. je archeológ, konateľ súkromnej spoločnosti, ktorá sa venuje archeologickým výskumom, prieskumom a prezentácii kultúrneho dedičstva, súdny znalec v odbore archeológia a predseda Slovenskej asociácie archeológov. Vedecky i pedagogicky spolupracuje s Katedrou archeológie na Univerzite v Ľubľane v Slovinsku. Doposiaľ viedol desiatky archeologických výskumov na Slovensku i v zahraničí. Mgr. Matej Harvát je interným doktorandom na Historickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave, vo svojom výskume sa venuje najmä dejinám Veľkej Moravy.

„Niekoľkoročná spolupráca s banskobystrickou Katedrou histórie je pre nás jedným z partnerstiev, ktoré si mimoriadne vážime. Je prínosom nielen pre dve inštitúcie, ktoré v našom meste zastávajú vedúcu úlohu na poli vzdelania, kultúry a histórie. Táto spolupráca predovšetkým prináša našim návštevníkom nové vedomosti a zážitky vystavané na odborných základoch. Som rád, že túto spoluprácu ďalej prehlbujeme a tradičný jesenný prednáškový cyklus sa uskutoční aj tento rok. Verím, že téma Slovanov priláka našich verných návštevníkov, ale aj mladých budúcich historikov. Z priestorov Thurzovho domu totiž história priam dýcha,“

povedal PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Vydajte sa spolu so Stredoslovenským múzeom na Výpravy do čias Slovanov:

  • novembra o 17.00 hod. Pohrebné zvyky Avarov na príklade pohrebiska v Podunajských Biskupiciach
  • decembra o 17.00 hod. Veľká Morava a premeny stredného Podunajska v dlhom 9. Storočí
TS Stredoslovenského múzea, Martina Saktorová

Pozri tiež

Dopravná situácia v okrese Banská Bystrica v mesiaci november

V novembri dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala 26 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *