VYSKLADAJ SI NÁMESTIE 7

V siedmej časti tvorivej série VYSKLADAJ SI NÁMESTIE dnes spoznáme ďalšiu zaujímavú budovu z bystrického námestia – EBNEROV DOM. Kresbu si opäť môžete stiahnuť, vymaľovať a keď nazbierate všetkých 10 budov, pomocou mapy, ktorú sme uverejnili minulý týždeň, si môžete zrekonštruovať vlastné námestie.

Ebnerov dom vznikol spojením dvoch gotických domov na prelome 15. a 16. storočia. Nádherný renesančný arkier na prednej časti domu je dielom sochára Jána Weinhardta zo Spišských Vlách. V jeho parapete sú figurálne motívy so starozákonnými a antickými námetmi, ktoré sa na Slovensku objavili po prvý raz. Na historických epických scénach sú zdôraznené dávne cnosti: odvaha, smelosť v boji a vlastenectvo.

Prvým známym majiteľom domu bol Matej Grenitzer, banský majster Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorý pôsobil v rokoch 1511 – 1513 ako bystrický richtár. Z pozície banského majstra stál na čele začínajúceho baníckeho hnutia. V roku 1535 žil v Ebnerovom dome fuggerovský faktor a správca hút Juraj Rabl. Dom obývali aj viacerí zamestnanci mediarskej spoločnosti a v obchodných priestoroch sa nachádzala kaviareň či obchod s textilom. Na začiatku 20. storočia dom vlastnil Dr. Ján Ebner a v súčasnosti sídli v objekte reštaurácia.

Zdroj a foto : Stredoslovenské múzeum fb

Pozri tiež

Režim v sociálnych službách sa uvoľňuje, kraj opäť začne poskytovať dennú starostlivosť

Režim v zariadeniach sociálnych služieb sa postupne uvoľňuje, od pondelka 8. júna začnú opäť fungovať ambulantné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *