VYSKLADAJ SI NÁMESTIE 8

V ôsmej časti tvorivej série VYSKLADAJ SI NÁMESTIE dnes spoznáme dominantu historického centra a súčasť bystrického hradného areálu – BARBAKAN. Kresbu si opäť môžete stiahnuť, vymaľovať a keď nazbierate všetkých 10 budov, pomocou mapy zrekonštruovať svoje vlastné námestie.

Názov barbakan pochádza z latinského barbecana a ide o neskorogotický pevnostný prvok, vstupnú bránu stredovekého mestského alebo hradného opevnenia. Prvá písomná zmienka o mestskom opevnení Banskej Bystrice pochádza z roku 1442 z listiny o prímerí medzi šľachtou Novohradskej a Hontianskej župy a Jánom Jiskrom z Brandýsa. Stavba hradu bola dokončená v roku 1512 práve výstavbou barbakanu, ktorý obklopoval mestskú vežu s troma zvonmi. Do hradného areálu sa kedysi vstupovalo po padacom moste ponad vodnú priekopu.

Predpokladá sa, že drevozemné opevnenie existovalo v meste už v 14. storočí. V priebehu 15. storočia bolo spolu s vežou vybudované z kameňa. V mestskom hradnom areáli vtedy vzniklo viacero stavieb z kameňa: Matejov dom, Radnica či Slovenský kostol. Začiatkom 16. storočia bol komplex veže prestavaný a v tomto období vznikol aj barbakan – opevnené predbránie.

V 20. storočí boli prízemné priestory barbakanu využívané pre obchodné účely, sídlilo tu hodinárstvo, mäsiarstvo, obchod s priemyselným tovarom, lekáreň, cestovná kancelária, predajňa novín, ale aj kultúrne a informačné stredisko. V súčasnosti priestory využíva gastronomická prevádzka.

Zdroj a foto : SSM BB, ilustr. foto red.

Pozri tiež

Poznáme 12 finalistov ankety Strom roka 2020. Hlasovanie štartuje.

Aj v osemnástom ročníku súťaže stromov zabojuje o prestížny titul i odborné ošetrenie 12 finalistov z celého Slovenska. Patronát …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *