VYSKLADAJ SI NÁMESTIE 9

Ani sme sa nenazdali a máme tu predposlednú časť tvorivej série VYSKLADAJ SI NÁMESTIE, v ktorej spolu spoznávame historické budovy a dominanty bystrického námestia. Dnes si predstavíme BENICKÉHO DOM, ktorý si opäť môžete stiahnuť, vymaľovať a keď nazbierate všetkých 10 budov, pomocou mapy zrekonštruovať svoje vlastné námestie.

Dom č. 16 patrí medzi najkrajšie historické stavby Banskej Bystrice. Vznikol v 17. storočí spojením dvoch neskorogotických domov. Svoje meno nesie po podžupanovi Tomášovi Benickom z Mičinej, ktorý bol jeho majiteľom v roku 1660.

Benického dom zdobí unikátna arkádová lodžia so šiestimi oblúkmi, údajne jediná svojho druhu na Slovensku. Veľmi zaujímavý je aj renesančný portál s erbom rodu Szentyvany, ktorý držia dvaja baníci v slávnostnom odeve.

V priebehu rokov sa v dome č. 16 vystriedalo viacero majiteľov. V jeho sálach sa konali tanečné zábavy, neskôr slúžil aj ako obilný sklad či predajňa hudobnín.

Zdroj a foto : SSM BB

Pozri tiež

28. JÚN – DEŇ, KTORÝ ZMENIL SVET

Dňa 28. júna 1914, po skončení vojenského cvičenia, pricestoval následník rakúsko-uhorského trónu František Ferdinand aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *