Výsledky a priebeh volieb do orgánov samosprávy mesta Handlová

V sobotu 10.11.2018 k volebným schránkam prišlo v Handlovej spolu 5609 voličov zo 14 218 oprávnených, čo predstavuje 39,45 % volebnú účasť.

V Handlovej sa volilo v štyroch volebných obvodoch, samostatnými obvodmi boli mestské časti Nová Lehota (č.3) a Morovno (č.4). Volilo sa v osemnástich okrskoch, celkovo bolo v komisiách 126 členov vrátane ich predsedov a podpredsedov. Volebné okrsky omladli, v šestnástich volebných okrskoch boli aj mladí ľudia od 18 do 20 rokov, v troch sa stali predsedami a v štyroch podpredsedami okrskových volebných komisií. Za mesto bolo v organizačnom štábe k voľbám spolu jedenásť zamestnancov mesta, za koordináciu volieb bola zodpovedná Ing.Tatiana Molnárová, predsedom mestskej volebnej komisie bol zvolený Ing. Jozef Tonhauser.

Mesto Handlová ako jediné mesto na hornej Nitre zverejňovalo priebežne neoficiálne výsledky volieb na svojom webovom sídle. Prvé celkové neoficiálne výsledky zo všetkých okrskov boli na stránke www.handlova.sk o 1.07 h v nedeľu 11.11.2018. Dôsledkom vzrastu návštevnosti stránky okolo polnoci došlo k dočasnému spomaleniu načítavania webového sídla a jeho administrácie.

Za primátorku v meste Handlová bola zvolená Mgr. Silvia Grúberová s 2328 hlasmi. Vystrieda súčasného primátora mesta Ing. Rudolfa Podobu, ktorý viedol Handlovú tri volebné obdobia. Ďalšie
poradie kandidátov: Ing. Rudolf Podoba 1686 hlasov, Ján Spevár, M.A. 911 hlasov, Mgr. Peter Smorek 322 hlasov, Arpád Koszta 239 hlasov, Mgr. Jozef Maďar 60 hlasov.

Ing. Rudolf Podoba:

„Rešpektujem výsledky volieb a prajem novozvoleným zástupcom mesta veľa zdravia. Želám si, aby nadviazali na príbeh, ktorý sme začali písať a rozvíjali Handlovú. Ďakujem všetkým, ktorí prišli k volebných schránkam. Poďakovanie patrí zamestnancom za prípravu volieb a členom okrskových volebných komisií, ktorí zabezpečili ich transparentný a bezproblémový priebeh“,

uviedol.

Po voľbách z 10.11.2018 by do devätnástich poslaneckých kresiel malo v Handlovej zasadnúť spolu osem nezávislých kandidátov, druhou najpočetnejšou skupinou sú nominanti strany SMER-SD s piatimi kandidátmi, nasledujú traja kandidáti za stranu SDKÚ-DS a po jednom mandáte získali zástupcovia Strany Zelených, SNS a MOST-HÍD.

Menný zoznam kandidátov, politická nominácia resp. nezávislý (NEKA) a počet získaných hlasov v Handlovej: Volebný obvod č. 1: Mgr. Lucia Jonásová, NEKA, 937; Mgr. Tomáš Arvay, NEKA, 882;
Mgr. Ivana Hromádková, SDKÚ-DS, 802; Ing. Radoslav Iždinský, NEKA, 773; Jaroslav Daubner, SDKÚ-DS, 737; JUDr. Ing. Jozef Stopka, PhD., SMER-SD, 705; Martin Uríček, NEKA, 689; Ing. Iveta Jurkovičová NEKA, 674; Eduard Straka SMER-SD, 641.

Volebný obvod č.2: Mgr. Silvia Grúberová, NEKA, 1197; Arpád Koszta, Strana zelených 782; Ján Spevár, M.A., SDKÚ-DS, 721; Lina Gregor, NEKA, 708; Danica Baranovičová, NEKA, 677; Ing. Rudolf Podoba, SMER-SD, 616; Dušan Klas, SNS, 534; Mgr. Jozef Juríček SMER-SD, 519.

Prvým náhradníkom vo vol. obvode č.2, v ktorom bola zvolená primátorka, je Marcela Šimonová, NEKA,517. Volebný obvod č.3 Bc. Alžbeta Orthová, MOST-HÍD, 76, Volebný obvod č.4 Ing. Blažej
Litva, SMER-SD, 88.

V Handlovej vstupovalo do volieb spolu desať politických strán: KSS, MOST-HÍD, Národná koalícia, SDKÚ-DS, SaS, SNS, SME RODINA-Boris Kollár, SMER-SD, SPOLU-občianska demokracia, Strana zelených a nezávislí kandidáti. Handlovčania vyberali zo šiestich kandidátov na primátora mesta a sedemdesiatjeden kandidátov na devätnásť poslaneckých kresiel.

TS: Jana Paulinyová, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Uplynulo desať rokov, spomeňte si s nami …

10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň – Deň obetí banských nešťastí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *