Výstavu VLK DRAVÝ A JEHO POTOMKOVIA otvoril aj živý „exponát“

V priestoroch prírodovednej expozície Stredoslovenského múzea (SSM)– v Tihányiovskom kaštieli otvorili výstavu Vlk dravý a jeho potomkovia, ktorá uzatvára bohatý rok 2016.

Výstava patrí legendárnej karpatskej šelme – vlkovi. Na otvorení výstavy 6.10.2016 boli prítomní usilovní pracovníci SSM aj so svojim riaditeľom Romanom Hradeckým, kurátorka výstavy zoologička Lenka Hrašková a zástupca Klubu chovateľov československého vlčiaka. Ten však nebol sám, ale sprevádzala ho sučka pravého československého vlčiaka, ktorej sa potešili nielen deti. Napokon pozrite si fotografie. To len svedčí o tom, že otvorenie akejkoľvek výstavy je zakaždým v niečom výnimočné a práve preto sa oplatí prísť.

Vlk – krvilačný netvor či starostlivá hlava rodiny?

Démon z rozprávky o Červenej čiapočke/ O troch prasiatkach alebo len obeť dávnych povestí a mýtov?

Je vlk v slovenskej prírode naozaj tak premnožený ako o ňom tvrdia poľovníci?

Aká je pravda o škodách, ktoré na zveri údajne pácha?

Ktoré ďalšie zvieratá patria do vlčieho príbuzenstva a ako sa z divého vlka vyvinul najlepší priateľ človeka – pes?

Na tieto i mnohé ďalšie otázky o vlkovi a jeho živote vo svorke odpovie veľkým aj malým návštevníkom Stredoslovenského múzea výstava VLK DRAVÝ (CANIS LUPUS) A JEHO POTOMKOVIA, ktorá je otvorená až do 29.1.2017. Dovtedy bude pánom Tihányiovského kaštieľa vlk.

Po úspešnej výstave Medvede a my, ktorú Stredoslovenské múzeum predstavilo verejnosti pred dvomi rokmi, prinášajú pracovníci Tihányiovského kaštieľa výstavu o ďalšej veľkej karpatskej šelme – vlkovi. Tú si zobrali pod drobnohľad a pripravili o nej pútavú interaktívnu výstavu prírodovedci z Východoslovenského múzea v Košiciach v spolupráci s prírodovedcami so Stredoslovenského múzea. Výstava približuje šelmu našich lesov ako člena svorky s bohatým rodinným životom a prísnou hierarchiou, ale aj s prepracovanou životnou stratégiou, ktorú si odovzdáva z generácie na generáciu.

Prostredníctvom interaktívnych prvkov, medzi inými aj vlčím brlohom, predstavuje výstava vlka a jeho príbuzenstvo (čiže aj ďalšie psovité šelmy), spôsob ich existencie, lov potravy, rodinný život, ich význam v lesnom ekosystéme a aj vzťahy k iným živočíšnym druhom, vrátane človeka, sumarizuje výstavu zoologička Stredoslovenského múzea a garantka výstavy v jednej osobe Lenka Hrašková.

Múzeum stále žije pestrým programom

Pre návštevníkov výstavy je pripravený pestrý sprievodný program, ktorý ju obohatí a zároveň pomôže nahliadnuť do „duše vlka“, pozýva na pripravované aktivity riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. Okrem obľúbených komentovaných prehliadok výstavy s ich kurátorom – tentokrát so zoologičkou Lenkou Hraškovou (6.10., 3.11., 1.12. 2016 a 20.1. 2017 o 16.00 hod.), sú pre návštevníkov múzea pripravené tematické novembrové (8.11. 2016 o 16.30 hod. Erik BALÁŽ a Karol KALISKÝ: Európska divočina a vlk), a tiež januárové Cestovateľské utorky (10.1. 2017 o 16.30 hod. Ján PEŤO: Lavíny na Slovensku), dopĺňa harmonogram sprievodných aktivít k výstave Roman Hradecký.

Milovníkov psov tiež poteší pozvanie riaditeľa Stredoslovenského múzea na netradičné stretnutia so psami v múzeu. V nedeľu 20.11. 2016 od 13.00 do 16.00 hod. v areáli Tihányiovského kaštieľa svoju činnosť predstaví Banskobystrický agility klub. V utorok 10.1. 2017 o 15.00 hod. návštevníkom kaštieľa Horská záchranná služba predvedie prácu s „lavínovými“ psami.

Výstavu nielen pre všetkých milovníkov psovitých šeliem, ale aj priateľov prírody môžu návštevníci Stredoslovenského múzea obdivovať v Tihányiovskom kaštieli až do 29.1. 2017.

Gabriela Benčová, SSM, mp

Pozri tiež

Rekonštrukcia vojenského cintorína vo Zvolene

Obnova hrobov dôstojníkov i úprava zelene. Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *