Výťažok z handlovskej kapustnice vyčarí krásne Vianoce takmer stovke rodín

Varenie charitatívnej „Handlovskej kapustnice“ sa v sobotu 15. decembra 2018 konalo po štrnástykrát. Spolu sa varilo na Námestí baníkov dvadsaťdva kapustníc a vyzbieralo sa úctyhodných 3160,63 €, ktoré budú prostredníctvom starostov handlovskej doliny a sociálneho oddelenia mestského úradu v Handlovej cielene prerozdelené pre rodiny v hmotnej núdzi, rodiny so súdnymi chránencami, ktorým vyčaria krásne Vianoce.

Spolu sa potešia v deväťdesiatich štyroch rodinách handlovskej doliny. Vianočné balíčky zakúpené z benefície budú obohatené o darované veci v rámci zbierky vyhlásenej sociálnym oddelením Mestského úradu v priebehu mesiaca december.

14. ročník benefičného podujatia Handlovská kapustnica, ktoré je zároveň i spomienkou na bývalého starostu obce Lipník a dlhoročného spoluorganizátora podujatia Ľudovíta Vojtku a starostu obce Veľká Čausa Dušana Ďurdinu, prilákal na handlovské námestie stovky návštevníkov. Každoročne počet kuchárov stúpa, oproti minuloročným osemnástim kapustniciam sa tento rok od skorého rána varilo v dvadsiatich dvoch kotloch. Handlovské „handmade“ trhy ponúkali vlastnoručne vyrobené výrobky, na pultoch ste mohli nájsť punč, vianočné pečivo, inšpirácie na vianočnú výzdobu, ručne vyrobenú kozmetiku.

Deti mohli využiť ponuku tvorivých dielní pod organizátorskou taktovkou Miestnej akčnej skupiny Žiar (MAS). Výbornú atmosféru dotvorili vystúpenia folklórnych skupín Bazalička z Ráztočna, Necpalanka a reprodukovaná hudba.

Tradíciu varenia kapustníc založili v Handlovej v roku 2003 handlovskí podnikatelia, už ďalší rok sa konalo pod taktovkou Združenia obcí Handlovskej doliny a mesta Handlová. Rokmi pribúdajú nováčikovia, ktorým sa páči myšlienka charitatívnej kapustnice a pridávajú sa k tým, ktorí investujú svoje peniaze, čas a majú chuť pomôcť. Poďakovanie za vynikajúce kapustnice, ktoré boli už o 13.00 h vypredané, patrí týmto šikovným kuchárom a ich pomocníkom s dobrým srdcom:

1. Starostovská kapustnica – predseda Združenia obcí Handlovskej doliny Vojtech Cičmanec, primátorka mesta Silvia Grúberová, starostovia obcí handlovskej doliny
2. People kapustnica a grog – Michal Sekereš
3. Rallye kapustnica – Erika Budovičová
4. Kapustnica Archeďáci – Doris Jančíková
5. Kapustnica Pivárnička u Sojku – Ján Spevár
6. Kapustnica Ženy treba ľúbiť – Ladislav Varín
7. Kapustnica Ferdinand Laserwash – Peter Kollár
8. Kapustnica ZŠ Mierové námestie – Iveta Jakubová
9. Kapustnica Seniorko – SENIOR CENTRUM HANDLOVÁ, n.o.
10. Národniarska kapustnica – Jarmila Podobová
11. Sociálna kapustnica – Veronika Cagáňová
12. Svišťavá kapustnica – Dušan Vestenický
13. Maďarská kapustnica – Helena Kalmanová
14. DaMPácka kapustnica – Zuzana Jakušovská
15. Vegánska kapustnica Lepšia Handlová – Lina Gegor
16. Vianočná kapustnica – Vinotéka u Majky
17. DHZ Morovno – Michal Dobiš
18. Banícka kapustnica – Ján Ihring
19. Kynologická kapustnica – Rastislav Dobiš
20. Yacht klub – Ladislav Važan
21. Necpalanka kapustnica – Peter Lachký
22. Donivácka kamiónová kapustnica – Dušan Štukovský

Na tomto ročníku sa takmer dve tisícky porcií kapustnice podávali v papierových tanieroch a nejeden Handlovčan prišiel s obedárom. I keď počasie bolo v sobotu chladivé, nikoho neodradilo. Tretí „Beh Handlovská kapustnica“, ktorý sa stáva tradičnou súčasťou handlovskej kapustnice sa konal o týždeň skôr v sobotu 8. decembra za typicky jesenného počasia. Jeho hlavným organizátorom bol ŠK ACHILLES a na štart sa postavilo 157 bežcov z celého Slovenska.

Organizačne sa pod 14. ročník charitatívneho podujatia Handlovská kapustnica 2018 podpísali Dom kultúry mesta Handlová, Centrum voľného času Handlová, Miestna akčná skupina Žiar, Združenie obcí handlovskej doliny. Organizátori ďakujú všetkým kolektívom, ktoré varili kapustnicu a sponzorom: COOP Jednota a Ligetka HRC-SK.

TS: Jana Paulínyová, foto: archív mesta Handlová, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Uplynulo desať rokov, spomeňte si s nami …

10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň – Deň obetí banských nešťastí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *