Začiatok apríla na Rázcestí v znamení citlivých tém

Divadlo má výsadu i prostriedky nenásilným spôsobom otvárať a sprítomňovať rôzne citlivé témy, ktoré rezonujú spoločnosťou.

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých dlhodobo venuje živým témam, ktoré sa dotýkajú historických rán a súčasných diskusií ohľadom práv rôznych skupín spoločnosti. Tvoríme divadlo, ktoré komunikuje o zásadných, dôležitých veciach, divadlom sa snažíme stimulovať k uvažovaniu a dialógu. Kto má chuť aktívne skúmať, pýtať sa, neleňošiť, ten je vítaný, tá je vítaná i na začiaku apríla!

V utorok 2. apríla máte možnosť zažiť špecifický večer. BDNR po prvýkrát verejne uvedie scénickú miniatúru Dve dvaja, ktorá je pokračovaním ľudskoprávneho projektu Demokratická živá knižnica pre školy (podporené Ministerstvom spravodlivosti SR). Dve dvaja je názov publikácie Inštitútu ľudských práv, ktorá sa venuje zvyšovaniu povedomia o právach LGBTI komunity. Performancia tlmočí autentické slová mladých ľudí, ktorí sa vyjadrujú k svojim pocitom a myšlienkam v súvislosti s partnerskými túžbami a neštandardnou rodovou identitou. Slová sú spojené so silnou akusticko-vizuálnou zložkou, ktorá vznikla v spolupráci s mladou výtvarníčkou Viktóriou Jehlárovou (zároveň interpretkou performancie). Predstavenie artikuluje témy tolerancie párov rovnakého pohlavia a ľudí s inou rodovou identitou.

Projekt Demokratická živá knižnica pre školy je venovaný študentom a študentkám stredných škôl v Banskobystrickom kraji. Performancia bude uvádzaná priamo medzi študentami/kami v triedach.

V stredu 3. apríla sa k slovu dostávajú osudy umlčané totalitnou diktatúrou. Predstavenie Hviezdy sú tiché prináša scénickú koláž osudov štyroch dievčat, ktoré prežili prvú alebo druhú svetovú vojnu. Populárny nemecký denník Anny Frankovej sa spája s menej známymi denníkovými zápiskami mladej Češky Helgy Weissovej a Rusiek Alje Rachmanovovej a Tatiany Nikolajevny Savičevovej. Originálny inscenačný tvar kombinuje scénické čítanie, vizuálne výstupy a inscenovanú prednášku historika, odborníka najmä na obdobie holokaustu, PhDr. Romana Hradeckého. Oživujeme minulosť, aby sme lepšie porozumeli súčasnosti. Sprítomňujeme príbehy, ktorých tiene tvoria aj našu prítomnosť. V imaginatívnom prostredí divadla, s výsadou intenzívnych, no bezbolestných prežitkov.

Predstavenia pre mladých ľudí a dospelých začínajú vždy o 19.00 hodine, v zelenej vile Dominika, na Skuteckého ulici. Rezervácie vstupeniek: vstupenky@bdnr.sk, www.bdnr.sk, predpredaj online: www.ticket-art.sk

FB: https://www.facebook.com/

Zdroj a foto: Bábkové divadlo na Rázcestí, Monika Tatarková

Pozri tiež

IKONICKÁ INSCENÁCIA ŠTÚDIA T.W.I.G.A. MOCAD(R)ÁMY POSLEDNÝKRÁT NA SCÉNE BDNR

Mocad(r)ámy vznikli ako druhý titul ženského divadelného Štúdio T.W.I.G.A., ktoré od r. 2007 fungovalo pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *