Búrky v ČR skomplikovali železničnú dopravu, udrelo asi 82.000 bleskov

Cez územie Českej republiky sa v noci nadnes prehnali silné búrky. Meteorológovia zaznamenali okolo 82.000 bleskov. Následky týchto búrok sa prejavili najmä v železničnej doprave. Dopravu v strednom a južnom Česku komplikujú stromy popadané na koľaje. Bez elektrickej energie ostali tisícky domácností. Štvrtkové búrky boli miestami veľmi silné, sprevádzal ich prudký vietor s rýchlosťou až 90 kilometrov za hodinu, krupobitie a prívalové dažde. Na niekoľkých tratiach v stredných Čechách ležia stále na koľajniciach popadané stromy. Podľa hovorkyne hasičov Vladimíry Kerekovej nikto neutrpel zranenia.

Na hlavnej trati Praha – Kolín bolo pokazené zabezpečovacie zariadenie. Vlaky mali vo štvrtok meškanie až 70 minút. Popadané stromy obmedzili prevádzku aj na tratiach v Juhočeskom kraji, meškali rýchliky z Brna a Českých Budějovíc. Českí hasiči zasahovali kvôli búrkam do dnešného rána v približne 800 prípadoch, najčastejšie likvidovali popadané stromy a konáre na cestách alebo železnici.

„Do polnoci bola situácia najhoršia v Libereckom a Stredočeskom kraji a na Vysočine, potom sa búrka presunula do Juhočeského a Juhomoravského kraja,“ uviedla hovorkyňa Hasičského zboru ČR Nicole Zaoralová.

V južných Čechách po nočnej búrke zostalo niekoľko stoviek domácností bez elektriny. Výpadky prúdu riešili aj na južnej Morave. Bez elektriny tam v noci nadnes bolo 2000 domácností.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Vtáčiu chrípku v Maďarsku zlikvidovali a opäť povolili vývoz hydiny

Maďarský Národný úrad pre epidémiu zvierat (OIE) vyhlásil, že s výnimkou Báčsko-malokumánskej župy sú už …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *