V. PUTIN: Ruská ekonomika sa môže vrátiť k rastu za menej ako dva roky

Ruská ekonomika, ktorá momentálne zápasí s recesiou, sa môže vrátiť k rastu za menej ako dva roky, aj keď Západ nezruší sankcie proti Moskve. Vyhlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin a informovala o tom agentúra Reuters.
Putin v televíznom prejave k národu pripustil, že pád rubľa a sankcie Západu za prístup Moskvy ku kríze na Ukrajine spôsobili ruskej ekonomike vážne problémy. Ale na otázku, či platí jeho pôvodná predpoveď, že ruská ekonomika sa v priebehu dvoch rokov zotaví z krízy uviedol, že vzhľadom na súčasné posilňovanie rubľa a rast ruských akciových trhov to môže byť aj skôr.

Ruský prezident dal tiež jasne najavo, že z ekonomických problémov svojej krajiny vrátane vysokej inflácie a klesajúcich príjmov, obviňuje Západ. Vyhlásil doslova, že sankcie boli politicky motivované a obvinil západné mocnosti, že chcú „ovládnuť“ Rusko. „Myslím, že nesúvisia priamo s udalosťami na Ukrajine,“ povedal prezident a dodal, že sankcie zostali v platnosti, hoci Kyjev podľa neho zlyhal a nezaviedol v plnom rozsahu dohodu o prímerí. Rusko tak nemôže očakávať v blízkej dobe zrušenie sankcií, keďže sú „čisto politické“, skonštatoval.

Putin sa už od roku 2000, keď sa prvýkrát stal ruským prezidentom, pravidelne raz ročne prihovára prostredníctvom televízie k národu a odpovedá na celú škálu otázok od lokálnych problémov s bývaním cez regionálne problémy až po medzinárodné konflikty.
Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomína, že podľa odhadu ruskej centrálnej banky sa výkon ekonomiky tento rok zníži o 3,5 až 4 % a na budúci rok klesne o 1 až 1,6 %.
Medzinárodný menový fond (MMF) tento týždeň zhoršil prognózu vývoja ruskej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Podľa MMF klesne ruská ekonomika v roku 2015 až o 3,8 %, a nie o 3 %, ako odhadoval ešte v januári.
A zatiaľ čo v januári predpokladal pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Ruska v roku 2016 o 1 %, najnovšie očakáva jeho zníženie o 1,1 %.

■tasr■

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *