Zálohovanie PET fliaš pomôže aj národným parkom na Slovensku

Slovenské národné parky už dlhodobo bojujú s plastovými fľašami, resp. odpadmi tohto druhu, ktoré znečisťujú najmä vodné toky. Veľa z nich sa nachádza v sieti chránených území národných, ako aj európskych. Každoročne realizujú jednotlivé Správy Národných parkov rôzne akcie a podujatia i za pomoci širokej verejnosti, ktoré majú za cieľ vyčistiť jednotlivé územia od odpadu rôzneho druhu. Nachádzajú sa tu stovky plastových fliaš, hlavne v blízkosti osád.

Problém s PET fľašami vnímajú riaditelia národných parkov na Slovensku za vypuklý. Preto jednoznačne podporujú myšlienku zavedenia zálohovania týchto plastových fliaš. Pomohlo by to nielen chráneným územiam, ale aj voľnej krajine. Skupiny obyvateľstva s minimálnym zárobkom môžu byť dobrými pomocníkmi pri odstraňovaní fliaš z prírody.

Štátna ochrana prírody spolu so Správami Národných parkov a Chránených krajinných oblastí plne podporuje zálohovanie PET fliaš a plechoviek a prikláňa sa tak na stranu väčšiny obyvateľov Slovenska. Dobrým príkladom sú skúsenosti zo zahraničia, kde v prírode po zavedení zálohovania sa objavujú PET fľaše iba v minimálnom počte. Veríme, že nová legislatíva vstúpi do platnosti čo najskôr a pomôže tak i slovenskej prírode.

TS: Štátna ochrana prírody, ilustračné foto. Priekopník

 

Pozri tiež

Kolónii belorítky domovej v ČOV Rakytovce sa darí

V čistiarni odpadových vôd (ČOV) Rakytovce na administratívnej budove inštalovali v rámci projektov podpory biodiverzity 50 hniezd …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *