Zasadnutie krízového štábu – otvorenie škôlok a škôl, testovanie

Od pondelka, 8. februára 2021 sa bude uvoľňovanie a sprísňovanie opatrení v súvislosti so šírením pandémie koronavírusu riadiť tzv. COVID semaforom, ktorý schválila vláda.

Pohyb do prírody a do práce na základe potvrdenia od zamestnávateľa bude aj od budúceho týždňa naďalej podmienený najviac 7-dňovým antigénovým testom. Zároveň, podľa dnešných avizovaných informácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, bude môcť mesto Banská Bystrica ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení od 8. februára opätovne otvoriť svoje materské školy, triedy prvého stupňa základných škôl a základné umelecké školy pre individuálnu výučbu.

Pretestovaní budú musieť byť všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci a podmienkou opätovného nástupu dieťaťa do škôlky alebo školy bude negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu  škôlkara či školáka. Keďže mesto v súčasnosti disponuje len približne 12 000 kusmi testov, prioritne chce otestovať túto skupinu obyvateľov. V záujme samosprávy je vyjsť v ústrety aj ďalším pracujúcim, o čom budeme informovať na základe množstva testov, ktoré nám bude schopný dodať Okresný úrad Banská Bystrica. 

Okrem známych fungujúcich odberných miest v Banskej Bystrici, ktoré môžu bežne všetci záujemcovia o testovanie využívať počas týždňa, primátor Ján Nosko oslovil všetky subjekty, ktoré zriadili a prevádzkujú súkromné mobilné odberné miesta v súlade s nariadením Ministerstva zdravotníctva SR, so žiadosťou o spoluprácu a súčinnosť pri zabezpečení testovania obyvateľov počas najbližšieho víkendu. Zoznam súkromných mobilných odberných miest poskytneme čoskoro.  

Patríme síce k zeleným okresom, ale na národnej úrovni vzhľadom na počet hospitalizovaných sa celé Slovensko nachádza v čiernej zóne. Vzťahuje sa na nás COVID automat a k tomu sa otvárajú školy.  Znamená to, že najbližší víkend musíme opäť  zabezpečiť testovanie. Prosím všetkých o trpezlivosť. Krízový štáb mesta robí všetko preto, aby sme aj v spolupráci so súkromnými prevádzkovateľmi mobilných odberných miest opäť zabezpečili plynulý priebeh testovania pre vybrané skupiny. Zároveň vyzývame všetkých ľudí, ktorých sa testovanie netýka, aby sa na testovaní nezúčastňovali a nepreťažovali odberné miesta,“

hovorí primátor Ján Nosko. 

V prípade, že sa zamestnanec školského zariadenia nepretestuje, nebude môcť nastúpiť na pracovisko. Ak tak z nejakého dôvodu neurobí ani rodič svojho škôlkara alebo školáka, nebude môcť jeho dieťa do školy či škôlky nastúpiť. Bude musieť ostať na dištančnom vzdelávaní v takej miere, ktorú bude škola schopná zabezpečiť. Je potrebné uvedomiť si, že nie je možné plnohodnotne zabezpečovať prezenčné aj dištančné vzdelávanie zároveň. Prosíme rodičov, aby pristupovali k návratu svojich detí do škôl zodpovedne, a aby všetci naďalej dodržiavali platné opatrenia – nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a rozostupy. 

TS Mesto BB, Zdenka Marhefková, foto ilustr. red.

Pozri tiež

Inscenácie Divadlo Štúdio tanca v marci exkluzívne na portáli navstevnik.online

Banskobystrické divadlo venujúce sa už viac ako 22 rokov súčasnému tancu sa s radosťou zapája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *