Zastupiteľstvo BBSK na druhý pokus schválilo financie na prebiehajúcu rekonštrukciu cesty Sucháň – Čebovce

V piatok 5. júna 2015 sa uskutočnilo ďalšie výjazdové zasadnutie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), tentokrát vo Veľkom Krtíši. Na programe bol opäť návrh predsedu BBSK Mariana Kotlebu na zmenu rozpočtu a vyčlenenie prostriedkov z rezervného fondu na financovanie pomaly finišujúcich prác na 18-kilometrovom úseku cesty III. triedy Sucháň – Čebovce v okrese Veľký Krtíš a povodňových škôd v Revúcej.

Poslanci opäť v niekoľko hodinovej diskusii vyčítali vedeniu BBSK, že nedodržalo termíny, ktoré zaručovali obnovu daných ciest z eurofondov, po čom Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR odstúpilo od zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku a to hneď dvakrát. A opäť sa Marian Kotleba bránil, že Úrad BBSK dodržal všetky zákonné lehoty a prečítal vyjadrenie odboru kontroly Úradu vlády SR, v ktorom sa konštatuje, že MP pri prvom odstúpení postupovalo v rozpore so Zmluvou o nenávratnom finančnom príspevku, čím v zmysle zákona nedošlo k odstúpeniu od týchto zmlúv. Po tomto vyjadrení z marca tohto roku vypovedalo Ministerstvo pôdohospodárstva tieto zmluvy po druhýkrát.

„Otázka neznie, prečo musíme platiť z vlastného rozpočtu, ale prečo ministerstvo muselo či chcelo od týchto zmlúv odstúpiť,“ povedal predseda samosprávneho kraja Marian Kotleba.

Preto Úrad BBSK podal okrem žaloby na MP aj podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Poslancom BBSK sa na druhej strane nepáči, že má kraj tieto projekty financovať z vlastných zdrojov, keď mohli byť financované z eurofondov. Na rekonštrukciu cesty a odstránenie povodňových škôd má ísť 4,82 milióna eur z rezervného fondu. Úradu BBSK sa minulý rok podarilo ušetriť 8 miliónov eur.

„Ja jednoznačne s touto zmenou rozpočtu nemôžem súhlasiť, lebo je rozdiel, či realizujete projekt za 5% spolufinancovania alebo za 100% jeho ceny,“ povedal Radoslav Vazan (SMER-SD, KDH)

Po mnohých hodinách a niekoľkých prerušeniach rokovania bol návrh zmeny rozpočtu schválený jednomyseľne.

Takto to odôvodnil Jaroslav Demian (SMER-SD, KDH), ktorý je zároveň poslancom Národnej rady a počas posledných dvoch zasadnutí zastupiteľstva BBSK bol jedným z najaktívnejších diskutérov. „Napriek tomu, že nás pán predseda nepresvedčil, berieme ohľad na firmy, ktoré to realizujú a na ich zamestnancov.“

O tom, či kraj prišiel o milióny z eurofondov pochybením Úradu BBSK alebo Ministerstva pôdohospodárstva, rozhodne až súd, no dodávatelia a ich zamestnanci môžu byť zatiaľ kľudní, pretože odmenu za vykonanú prácu dostanú.

(pef)

Pozri tiež

Minister obrany prijal pozvanie na krajské zastupiteľstvo, opäť potvrdil zámer zachovať civilné lety na Sliači

Minister obrany Jaroslav Naď dnes vystúpil na rokovaní Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Hlavnou témou, ktorej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *