Záujem o dobrovoľné komunitné cielené testovanie je slušný

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým okresným úradom organizuje najbližší víkend (16. – 17. januára 2021 od 8:00 do 18:00 hod.)  dobrovoľné komunitné, resp. cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu. Pracujúci totiž vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu a  v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii môžu byť šíriteľmi nákazy COVID-19.

Mesto zároveň rozširuje možnosť dať sa otestovať aj pre všetkých živnostníkov (SZČO), ktorí sa riadne zaregistrujú na portáli https://www.banskabystrica.sk/testovanie a na príslušnom odbernom mieste sa preukážu živnostenským oprávnením.

Pripomíname, že komunitné dobrovoľné cielené testovanie je určené pre pracujúcich ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň majú potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu. Mesto chce takýmto spôsobom ochrániť svojich obyvateľov a pomôcť k zlepšeniu súčasnej pandemickej situácie v banskobystrickom okrese.

Som presvedčený, že vzhľadom na zimné počasie a obdobie lockdownu je komunitné testovanie určené len pre pracujúcich ľudí prospešnejšie, ako testovanie všetkých obyvateľov. Malo by ísť hlavne o zodpovednosť voči kolegom, pracovnému kolektívu a svojmu okoliu. Komunitným cieleným testovaním môžeme chrániť personálny kapitál zamestnávateľov, pretože zvýšený počet nakazených zamestnancov na COVID-19 môže spôsobiť kolaps podniku,“

hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Mesto otvorí počas nadchádzajúceho víkendu celkovo 12 odberných miest. Z avizovaného počtu 13 sa testovanie neuskutoční z technických príčin v zdravotníckom zariadení Mammacentrum sv. Agáty.

„Všetci doposiaľ prihlásení záujemcovia na toto odberné miesto už boli o tejto skutočnosti informovaní s prosbou, aby si zvolili iné odberné miesto v rámci nášho mesta. Aj keď komunitné testovanie nie je povinné, ale dobrovoľné, doposiaľ evidujeme celkom slušný záujem. Zo 7 200 dostupných termínov je kapacita aktuálne naplnená na 50-percent. Záujem prejavili zamestnávatelia ako Slovenská pošta, Banskobystrický pivovar, Slovenská agentúra životného prostredia a pod.,“

dopĺňa primátor Nosko.

Komunitné cielené testovanie na svojom dnešnom zasadnutí odsúhlasila aj Bezpečnostná rada okresu Banská Bystrica, ktorá prijala niekoľko odporúčaní. Zástupcovia samosprávy a odborníci vyzývajú všetkých, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19, aby ostali doma a na komunitné testovanie nechodili. Zároveň žiadajú, aby sa záujemcovia na komunitné testovanie neprepravovali v skupinách, ale aby uprednostnili individuálnu dopravu. Práve registrácia na konkrétny čas prostredníctvom rezervačného formulára má prispieť k tomu, aby sa pred odbernými miestami nevytvárali dlhé rady a aby sa ľudia nezhromažďovali a navzájom sa neohrozovali. Je nevyhnutné naďalej dodržiavať minimálne tri základné opatrenia: RÚŠKA – ODSTUPY – DEZINFEKCIA RÚK. Odporúčame záujemcom teplo sa obliecť, pretože počasie sa môže počas víkendu meniť. Mesto bude v sobotu a v nedeľu priebežne nahlasovať pozitívne testované osoby na RÚVZ Banská Bystrica. Každý otestovaný záujemca dostane písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky k testovaniu formou antigénových testov Ministerstva zdravotníctva SR.

TS Mesto Banská Bystrica (Zdenka Marhefková), foto ilustr. red.

Pozri tiež

Spoluprácou k otvorenej samospráve

Mesto Banská Bystrica sa na jeseň 2020 zapojilo do iniciatívy s názvom Open Government Partnership Local …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *