Židovské rozprávky zavŕšia triádu inonárodných príbehov v Bábkovom divadle na Rázcestí

V Bábkovom divadle na Rázcestí sa od začiatku roka udomácňujú inonárodní rozprávkoví hrdinovia. Prvými boli Indiáni rôznych severoamerických kmeňov, ktorí svoje rozprávkové príbehy predstavili v premiére 8. januára 2017. V máji pribudli k obyvateľom divadla Afričania a v júni neslovenský cyklus so svojimi príbehmi doplnia Židia.

Zmyslom projektu Rozprávková geografia, v rámci ktorého inscenácie vznikajú, je priniesť deťom od troch rokov príbehy z celého sveta. Predstaviť im inú odlišnú kultúru a hľadať podobnosti s tou našou, slovanskou. Hľadať mosty a spojenia medzi rôznorodými rozprávkami, ako podnet pre objavenie odlišností a súčasne podobností medzi národmi a etnikami.

Záverečnou časťou cyklu budú Židovské rozprávky. Populárnou súčasťou židovskej kultúry sú príbehy a legendy o mestečku Chelm. Chelm je reálne mesto, nachádzajúce sa na východe Poľska. Obyvatelia Chelmu sa stali inšpiráciou mnohým židovským autorom, medzi nimi aj nositeľovi Nobelovej ceny Isaacovi Bashevisovi Singerovi, pre vytvorenie historiek o hlupákoch z Chelmu. Prečo sa práve Chelmčania stali pre spisovateľov takouto bizarnou inšpiráciou? To je dodnes záhadou… Isté však je, že Chelm je podobný mnohým iným – reálnym či fiktívnym – mestečkám v kultúrnej a literárnej histórií viacerých národov. Na Slovensku všetci poznáme mudrlantské výmysly obyvateľov Kocúrkova. Spisovateľ Gabriel Chevallier je stvoriteľom mestečka Zvonodrozdova vo Francúzsku. Podobní mudrci žijú v gréckom meste Adbery, anglickom Gothame, či nemeckom Shilde. Práve podobnosť osudov týchto špecifických obyvateľov, bola rozhodujúcim faktom pri výbere námetu Židovských rozprávok. Minipríbehy o hlupákoch z Chelmu budú vznikať v originálnych divadielkach v bezprostrednej blízkosti detských divákov, v hudobnej kulise autentických židovských melódií a rytmov.    

Premiéra Židovských rozprávok sa uskutoční v nedeľu 11. júna o 16.00 hod. v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí.  

TS: Monika Tatarková

Pozri tiež

V Bábkovom divadle na Rázcestí vianočne i povianočne

Plánované predstavenia BDNR od 18. decembra do 10. januára boli na základe opatrení súvisiacich s koronavírusom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *