Zimné obdobie v obciach a mestách spestrujú kŕdle myšiarok ušatých

      Zimné obdobie spestrujú obyvateľom obcí a miest na Slovensku myšiarky ušaté. Tieto sovy zalietavajú na Slovensko zo severovýchodu Európy. Ide o vtáčí druh, ktorý sa prispôsobil životu v urbanizovanom prostredí.

      Na jeseň a počas zimy sa mnohé vtáčie druhy združujú do kŕdľov, vďaka ktorým ľahšie nájdu dostupnú potravu. Myšiarka ušatá je jedným z nich.

„Pomenovanie dostala podľa pierok na hlave, ktoré pripomínajú ušká,“ priblížil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Mimovládna organizácia zaznamenáva telefonáty od občanov, ktorí sovy pozorovali vo svojom okolí a zaujali ich. Chcú vedieť, prečo je ich zrazu tak veľa na jednom mieste, či sú tieto vtáky užitočné, prípadne či ich majú počas zimy kŕmiť, vysvetlil Slobodník s tým, že verejnosť vníma tohto dravca pozitívne.

Priblížil, že ide o vtáka, ktorý je pre človeka užitočný, pretože sa živí predovšetkým hlodavcami. Počas roka zje denne minimálne dva hraboše, v zime jedného.

„Jeden hraboš je schopný zlikvidovať až dva kilogramy obilia, jediná myšiarka ušatá tak môže zachrániť až 1,5 tony obilia ročne,“ ilustroval Slobodník užitočnosť sovy.

Myšiarky cez deň odpočívajú v intravilánoch obcí, najčastejšie v skupinách ihličnatých stromov na cintorínoch, v parkoch, areáloch kostolov, škôl, zdravotníckych zariadení alebo v záhradách. Počas dňa sedávajú na stromoch, za súmraku sa rozlietavajú a začínajú loviť.

„Práve v tomto čase sa dajú veľmi dobre pozorovať, najlepšie z dostatočnej vzdialenosti tak, aby sme ich nerušili,“ poradil ornitológ.

tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *