Živá reťaz proti protipovodňovým opatreniam v Banskej Bystrici

Nie je to prvýkrát, keď Banskobystričania spojili svoje sily a bojujú za niečo, o čom sú presvedčení.

V piatok podvečer sa pri Hrone pri železničnej stanici Banská Bystrica – mesto zišlo viac ako sto obyvateľov Banskej Bystrice, ktorí následne vytvorili živú reťaz. Po pravej strane toku Hrona a zároveň pozdĺž cestnej komunikácie vznikla dlhá živá reťaz na znak protestu s plánovanými protipovodňovými opatreniami, ktoré u Banskobystričanov vyvolali vlnu nevôle.

Mesto Banská Bystrica na budúci týždeň iniciovalo ďalšiu odbornú diskusiu. Protestujúci vyjadrili živou reťazou aj svoj záujem o rieku, ktorá mestom preteká. Nie je im jedno čo sa bude po brehoch rieky robiť, nepáči sa im ani veľké množstvo (370) stromov, ktoré by mali byť vyrúbané.

Obyvatelia Banskej Bystrice sú nespokojní najmä od momentu, keď im vodohospodári predstavili v podstate už schválený projekt. Bez možnosti zasiahnuť. Slovenský vodohospodársky podnik argumentoval tým, že v procese schvaľovacích konaní mohli obyvatelia do projektu vstúpiť počas niekoľkých rokov.  Organizátori akcie z iniciatívy Hron bez betónu chcú petíciou požiadať ministerstvo životného prostredia a riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia o zastavenie financovania a realizácie projektu. Obávajú sa, že Hron sa ešte viac zabetónuje a množstvo vyrúbaných stromov považujú za prehnané a zbytočné.

Protestom chceli ľudia poukázať aj na to, že pri vážnych rozhodnutiach by mal byť na prvom mieste občan. A keďže protipovodňové opatrenia v Banskej Bystrici sa týkajú všetkých jej obyvateľov, považujú za nešťastné ak sa projekty verejnosti prezentujú až vo finálnej fáze, keď nie ej možné o nich diskutovať a ovplyvniť ich. Verejná diskusia na závažné témy by sa mala konať vždy skôr ako sa o niečom rozhodne.

er

 

 

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *