ŽIVOT A DIELO BANSKOBYSTRICKÉHO ZLATNÍKA SAMUELA LIBAYA

ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE s historikom Stredoslovenského múzea Filipom Glockom na tému ŽIVOT A DIELO BANSKOBYSTRICKÉHO ZLATNÍKA SAMUELA LIBAYA

Pri pohľade z okna sa môže zdať, že ulice miest sa zrazu odeli do zlata – všade žiaria vianočné svetlá, sviece, ligotavé ozdoby. Aj decembrové odkrývanie tajomstiev depozitu Stredoslovenského múzea sa bude niesť v rovnako honosnom duchu. Historik PhDr. Filip Glocko porozpráva 11. 12. 201817.00 hod. v Thurzovom dome o jednom z najlepších uhorských zlatníkov, ktorý tvoril svoje umelecké diela práve v Banskej Bystrici. Rezervujte si budúci utorok na poslednú tohtoročnú prednášku z cyklu Čo sa skrýva  v depozite Život a dielo banskobystrického zlatníka Samuela Libaya.

Jeden z najväčších zlatníkov 19. storočia mal svoju dielňu v Banskej Bystrici

Samuel Libay bol významnou osobnosťou mesta pod Urpínom. Počas svojej zlatníckej kariéry sa vypracoval až na cechmajstra a vychoval viacerých budúcich zlatníkov. Svojím dielom dokázal nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoju pozíciu. Jeho práca svedčí o poctivej remeselnej príprave, je dôkazom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia.

Viaceré úžitkové aj umelecké predmety z dielne Samuela Libaya sa nachádzajú v slovenských  a maďarských múzeách, ale aj v súkromných zbierkach zberateľov.

„Libay sa pri tvorbe svojich diel inšpiroval najmä prírodou a jeho jemná technika filigránu pripomína krehké japonské umelecké diela. Technikou podobnou benátskej či bruselskej čipke vyrábal aj drobné ozdobno-úžitkové predmety ako spony, ihlice, brošne, vinety, schránky či krstné medailóny, ale aj veľké plastiky a busty. Medzi jeho vrcholné diela patria Glabitsov pokál (1835), filigránová soška cisára Napoleona I. (1847) a filigránová busta cisára Františka I. (1840),“

odkrýva majstrovstvo banskobystrického zlatníka Filip Glocko, ktorý bude začiatkom budúceho roka, 24. 1. 2019 v Thurzovom dome uvádzať do života rozsiahlu monografiu o Samuelovi Libayovi.

Zlatnícke skvosty z depozitu Stredoslovenského múzea ukončia tretí ročník cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite už najbližší utorok o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

Zároveň vás pozývame na prvé odkrývanie tajomstiev nášho depozitu v novom roku:

19. 2. 2019 o17.00 hod. s reštaurátorom Milošom Packom a konzervátorkou Janou Packovou na tému Spod šikovných rúk.

Zdroj a foto: TS SSM BB, Martina Saktorová

Pozri tiež

Pozvánka – Slávnostné uvedenie knihy: ŠTEFAN MOYZES – ZA ŽIVOTA A V HISTORICKEJ PAMÄTI

ŠTEFAN MOYZES – ZA ŽIVOTA A V HISTORICKEJ PAMÄTI Stredoslovenské múzeum uzatvorí prvý mesiac jubilejného roku 2019 predstavením …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *