Zlé zaobchádzanie so stromami v Banskej Bystrici

Situácia v Banskej Bystrici so zeleňou je kritická.

Prednosť má výstavba a v meste ubúdajú zelené plochy ako na bežiacom páse. Čo je horšie, rapídne klesá aj počet stromov. Spomeňme vypílenie stromov na Fončorde oproti THK, absolútne bezohľadné odstránenie stromov z Huštáka, veľmi diskutovanú revitalizáciu Mestského parku a mnoho menej viditeľných odstraňovaní drevín po celom území mesta Banská Bystrica. Samozrejme, že viacero výrubov má svoje opodstatnenie. Staré a choré stromy je potrebné včas a vhodne ošetriť, v nevyhnutných prípadoch aj vyrúbať a zabezpečiť náhradnú výsadbu. Ale vzhľad mesta sa mení možno až príliš rýchlo. Tak rýchlo, že o chvíľu už môže byť neskoro. Pribúda „betón“ a mizne zeleň.

Na problém upozornili aj poslanci MsZ v Banskej Bystrici

Stromy miznú zo dňa na deň a často ide o skutočne zdravé a hodnotné dreviny. Na niekoľko príkladov zlého zaobchádzania zo stromami poukázali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Na Poľnej 9 zo dňa na deň zmizol obľúbený orech a na Huštáku sa v zlom stave nachádzajú dve mohutné lipy. Poslanci vyzvali mesto na lepšiu ochranu stromov a starostlivosť o ne.

Zdravé stromy by sa nemali bezohľadne likvidovať

Ľudia snívajú o stroji, ktorý sa používa v zahraničí na prenos zdravých a hodnotných stromov. Hoci je vraj Banská Bystrica na tom ekonomicka veľmi dobre, ani zďaleka to nestačí na to, aby sa našli finančné prostriedky na „zázračný“ stroj, ktorý sa v niektorých krajinách používa pomerne často. Ale možno by to chcelo aj iný prístup k tomu, čo nás obklopuje a čo je pre nás ľudí dôležité. V mestách si ľudia zeleň vážia čoraz menej a menej.

Ako by sa malo narábať zo zdravými stromami, ktoré prekážajú výstavbe: video

mp

 

Pozri tiež

Tohtoročný titul Strom roka získala nádherná 200 ročná lipa z Kopčian

Rekordných 9526 hlasov rozhodlo o víťazovi tohtoročnej ankety. Stromom roka 2018 sa stala Lipa veľkolistá z Kopčian, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *