Zomrela speváčka Hana Hegerová

Dnes v Nemocnici Na Homolce zomrela vo veku 89 rokov kráľovná českého šansonu Hana Hegerová. Smutnú správu priniesol portál TN.cz.

Obľúbená speváčka mala zdravotné problémy dlhšiu dobu, ako uvádza český portál pred mesiacom ju hospitalizovali kvôli zlomenine krčku. Ako pripomína portál idnes.cz, označenie „první dáma českého šansonu“ nemala rada a tvrdila, že sú lepšie speváčky.

Hana Hegerová sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave ako Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková. Umeleckú dráhu začala na Slovensku v Žiline v Divadle Petra Jilemnického. V 60. rokoch vystupovala v pražskom divadle Semafor, neskôr v parížskej Olympii. Koniec svojej speváckej kariéry oznámila v auguste 2011.  

Medzi jej najznámejšie piesne patrí duet Levandulová s Petrom Hapkom, dostala zaň v roku 2002 od prezidenta Václava Havla medailu Za zásluhy. V roku 2014 jej Miloš Zeman udelil Rád Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy. Bola aj držiteľkou rytierskej hviezdy francúzskeho Rádu umenia a literatúry a od roku 2013 komandérom francúzského Rádu za zásluhy za „významný prínos k propagácii francúzskeho šansonu a francúzskej kultury všeobecne, pripomína idnes.cz.

Jej azda najznámejšia pieseň Čerešne je obľúbená dodnes. Autorom textu je Milan Lasica, zhudobnil ju Jaro Filip.

 

zdroj: TN.czidnes.cz, zdroj foto:TN.cz

Pozri tiež

Samospráva v spolupráci s UMB chce znížiť podiel neplatičov miestnych daní a poplatkov

Každá samospráva sa stretáva s neplatičmi miestnych daní a poplatkov. Napriek tomu, že všetky mestá zasielajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *