Zubný preukaz dieťaťa ako prevencia zubného kazu

Zubný kaz je globálny celosvetový zdravotný problém.

Spôsobuje zdravotné, sociálne a ekonomické následky pre jednotlivca a krajiny. Hlavnými a jednoznačnými príčinami jeho vysokého výskytu je zvýšený príjem cukrov v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou. Svetová Aliancia pre budúcnosť bez zubného kazu stanovila cieľ, aby boli deti po celý život bez zubného kazu. Jednou z hlavných úloh prevencie je vytvoriť cieľ vzdelávania, systém výchovy a informácií o zubnom kaze. Prevencia zubného kazu musí začať hneď po narodení dieťaťa.

Preto Slovenská komora zubných lekárov v spolupráci so zdravotnými poisťovňami vytvorila preukaz dieťaťa, ktorý poskytuje rady rodičom ako sa starať o zdravie svojich detičiek už od narodenia. Informácie ako správne postupovať a vykonávať hygienu úst, aký druh nápojov a potravy je vhodný pre zúbky dieťatka či kedy začať s používaním zubnej pasty majú obrovský význam pre prvú preventívnu prehliadku v 12.mesiaci v polročných intervaloch až do šiesteho roku veku.

Prvé preukazy začnú mamičky dostávať v pôrodniciach už koncom mája. Preukaz dieťaťa je ilustrovaný a je obdobou Pediatrického preukazu dieťaťa. Je predpokladom, že sa stane aj pomôckou pre pediatra, pre ľahšiu diagnostiku celkových ochorení ovplyvňovaných následkami neliečeného zubného kazu.

Keď úsmev vidíme, väčšinou ho hneď aj opätujeme. Najčastejšie sa tak stáva, ak sú okolo nás usmievavé deti, ktoré svojím bezprostredným a nákazlivým smiechom rozosmejú aj tých dospelých. Úsmev je jeden z najjednoduchších, najprirodzenejších a najuniverzálnejších komunikačných prostriedkov, ktorému rozumejú ľudia na celom svete. Tento jasný prejav spokojnosti, radosti a šťastia používame už od narodenia a denne ho radi šírime i ďalej. Musíme sa však starať, aby nám slúžil po celý život.

er

 

Pozri tiež

Vďaka ustupujúcemu koronavírusu znova ožije aj mesto pod Urpínom

Banskobystričania môžu mať ďalší dôvod na radosť. Od 1. júna bude  pre verejnosť opäť sprístupnená …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *