Župa opäť ocenila pedagógov za ich celoživotnú prácu

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ocenil prácu 52 pedagogických zamestnancov a zamestnankýň. Slávnostné stretnutia pri príležitosti ich odchodu do dôchodku sa konali v stredu, 9. septembra, v Banskej Bystrici a vo štvrtok, 10. septembra, v Lučenci. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie.

Oceňovanie pedagogických zamestnancov pri príležitosti ich odchodu do dôchodku sa konalo po druhý raz, to tohtoročné nadviazalo na minuloročné a kraj má ambíciu v tomto oceňovaní pokračovať. Ako uviedla Lenka Štepáneková, mnohé školy Banskobystrického samosprávneho kraja sa pravidelne objavujú v popredí rebríčku stredných škôl. Tento rok si ocenenie vyslúžilo 52 ľudí.

Učitelia stredných škôl a gymnázií, majstri odborných predmetov či vychovávatelia v školských internátoch z celého kraja sa aj v sprievode riaditeľov a riaditeliek tento týždeň zúčastnili stretnutí, ktoré zorganizoval Banskobystrický samosprávny kraj s cieľom poďakovať im za dlhoročnú prácu a prínos v práci s mládežou.

„Dovoľte mi vyjadriť presvedčenie, že progres a blahobyt celého národa nikdy neboli tvorené iba z práce niekoľkých historických dejateľov. Práve naopak – tí, ktorí svojou každodennou odovzdanou prácou po troške ovplyvňujú svoje okolie, stoja za tým, že sa naša spoločnosť vyvíja a rastie,“

povedal vo svojom príhovore Ondrej Lunter, ktorý ocenenia odovzdával. Jeho slová doplnil vicežupan:

„Napriek tomu, že povolanie pedagóga je jedno z mentálne najnáročnejších a zároveň má bezprostredný dosah na hodnotové nastavenie ľudí, ktorí o pár rokov budú formovať túto spoločnosť, je v dnešnej dobe jedno z najviac nedocenených, čo sa s ľútosťou odráža aj na finančnom ohodnotení.“

Na podujatí hostí privítala aj zástupkyňa odboru školstva BBSK Judita Droppová. Okrem slov vďaky za celoživotný prínos oceneným spoločne popriali, aby ich počas nasledujúcich rokov tešili stretnutia s ich študentami a pripomínali im, akú dôležitú úlohu v ich životoch mali.

Samotné oceňovanie bolo doplnené o krátke medailóny s charakteristikou a úspechmi celoživotnej práce pedagógov a kultúrne ho obohatili študenti a študentky komorného súboru banskobystrického Konzervatória Jána Levoslava Bellu a pedagóg Konzervatória a Akadémie umení v Banskej Bystrici Michal Červienka.

Na záver podpredseda BBSK ocenených vyzval, aby ich oficiálny koniec profesijného života neodradil od snahy pričiniť sa o usmerňovanie budúcnosti našej spoločnosti:

 „Bol by som veľmi nerád, ak by ste nadobudli pocit, že vaše skúsenosti a názory nie sú viac potrebné, že o ne nie je záujem. Pretože to tak nie je. Vy ste tí, ktorí nás – skúsenosťou mladších – dokážu varovať pred chybami a skratkovitými riešeniami prinášajúcimi krátkodobé blaho, no dlhodobú strasť.“

zdroj a foto: BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Komunitná zbierka pre osamelých a ľudí v núdzi

Nie si sám! Komunitná zbierka pre osamelých a ľudí v núdzi. Pomaly sa nám blíži …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *