Župa v Banskej Bystrici otvorila inovačné centrum Innolabb, vybavené je najmodernejšími technológiami

Banskobystrický samosprávny kraj spustil inovačné centrum Innolabb – tvorivú platformu BBSK. Na oficiálnom otvorení sa vo štvrtok 3. decembra v Banskej Bystrici zúčastnil štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Vladimír Ledecký, spolu s podpredsedom BBSK Ondrejom Lunterom. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK. 

Innolab je miestom, kde si môžu nielen aktívni študenti otestovať svoje nápady a pomocou najmodernejších technológií vyrobiť prototypy svojich vynálezov, zúčastniť sa workshopov a prepojiť svoje teoretické poznatky s praxou a partnermi v regióne. Oficiálne ho Banskobystrický samosprávny kraj otvoril za účasti štátneho tajomníka MIRRI Vladimíra Ledeckého a vicežupana Ondreja Luntera vo štvrtok 3. decembra, súčasťou boli aj ukážky práce s 3D tlačou či 3D skenerom.

„Tento projekt je prvým krokom k tomu, aby sme v Banskobystrickom samosprávnom kraji vytvorili miesto, ktoré budeme nazývať inovačná platforma. Je zameraný na to, aby študenti, školy a zamestnávatelia boli v úzkom kontakte, sledovali najnovší vývoj a trendy a neustále sa dokázali zlepšovať. Študenti tu zároveň môžu získať prax a reálne skúsenosti už počas štúdia,“

povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter. Ambíciou Innolabu je vytvoriť priestor pre komunitu ľudí na podporu ich kreativity, inovatívnych riešení a nových technológií.

„Innolabb je miesto, kde myšlienky môžu rásť. Vytvárame komunitu ľudí a spoločne budujeme priestor na podporu kreativity, nových technológií a inovatívnych riešení. Spolupracujeme s firmami v regióne, ktoré nielen poskytnú zadania, ale so záujemcami sa vedia dohodnúť aj na využívaní ich vybavenia,“ hovorí Veronika Klesniaková, projektová koordinátorka Innolabb.

Spolupráca sa podľa nej rozvíja s viacerými spoločnosťami, napríklad z oblasti informatiky, výroby optických LED svietidiel, 3D tlače, strojárstva či medicínskeho výskumu.

„Tento lab predbehol našu myšlienku, lebo v pláne obnovy máme navrhnuté financovanie takýchto projektov na východe, ale aj na strednom a západnom Slovensku. Ak chceme ľudí udržať doma a rozvíjať regióny, musíme im vytvoriť na to podmienky. Toto je začiatok a myslím si, že nielen naše ministerstvo, ale ostatné ministerstvá sa zhodujú v tom, že je potrebné vytvoriť záhradu myšlienok, polievať ju a udržiavať, aby najschopnejší ľudia neodchádzali. Teším sa z toho, že takýto projekt vznikol. Jeho držiteľom je krajská samospráva, ale myslím, že štát sa rýchlo k tomu pridá a budeme to rozširovať,“ povedal na otvorení Innolabb-u štátny tajomník Vladimír Ledecký.

Miesto, kde sa nápady stávajú realitou

Okrem získavania vedomostí a zručností či spoznávania nových ľudí, získajú návštevníci Innolabu prístup k rôznym technológiám. Vybavenie centra zahŕňa zariadenia umožňujúce návrh a výrobu prototypov od tých najjednoduchších návrhov, až po pokročilé mechanizmy. Okrem počítačov, softvérového vybavenia a dielenského náradia, Innolab disponuje aj 3D skenerom a multifunkčným 3D strojom, ktorý zahŕňa 3D tlačiareň, gravírovací mechanizmus a CNC stroj.

Návštevníci tak budú môcť vyrobiť čokoľvek od ochranných štítov pre zdravotníckych pracovníkov, cez nábytok a reklamné predmety, až po motorky či robotov.

Innolab zároveň plánuje organizovať aj rôzne technicky zamerané workshopy, tímové stretnutia a meetingy na rozvoj soft-skills. K dispozícii bude aj odborný mentoring. Možno najvýznamnejším aspektom tohto inovatívneho centra je však jeho prepojenie s praxou. Vďaka spolupráci s firmami bude možné pracovať na ich  reálnych zadaniach, čo môže účastníkom okrem skúseností priniesť aj zvýšenie šancí na získanie uplatnenia.

Centrum pre verejnosť, firmy, školy aj univerzity

Primárne je centrum zamerané na verejnosť a študentov, ktorých zaujímajú technológie, majú chuť pracovať na sebe a stretávať podobne zameraných ľudí. Pokiaľ má niekto nápad alebo projekt, no chýba mu podpora na jeho zrealizovanie, môže mu v tom Innolabb pomôcť. Vďaka prepojeniu s praxou je tu aj šanca nájsť si svoje budúce zamestnanie.

Táto skutočnosť môže byť prospešná aj pre firmy, keďže si okrem pomoci s vypracovávaním svojich zadaní môžu vychovávať budúcich zamestnancov. Firmy majú zároveň možnosť sa prostredníctvom Innolabu prezentovať či už technickou podporou alebo poskytnutím vzdelávania v technologickej oblasti.

Innolabb má potenciál pomôcť aj školám a univerzitám. Centrum im ponúka prednášky či workshopy odborníkov z praxe, ale aj voľnočasové aktivity v oblasti technológií. Prostredníctvom Innolabbu môžu zároveň svojim študentom v rámci praxe ponúkať zadania priamo od firiem a vhodne tak prepojiť teóriu s reálnou tvorbou. Innolabb zároveň ponúka pomoc pri inovácii technologického vzdelávania škôl.

Budúcnosť Innolabbu je v celom Banskobystrickom kraji

Registrácia do Innolabu je bezplatná, rovnako ako prístup k vybaveniu a workshopom. V budúcnosti je ambíciou rozšíriť „laby“ do celého kraja, vytvoriť tiež pojazdný innolabb „na kolesách“, aby tak vznikla funkčná sieť inovačných centier. Zároveň bude prebiehať nákup nového kvalitného vybavenia a presun do väčších priestorov, ktoré ešte viac rozšíria možnosti centra. Plánované sú aj výmenné pobyty so zahraničnými partnermi.

Viac informácií a detaily registrácie sú dostupné na webe www.innolabb.sk.

zdroj a foto: TS BBSK

Pozri tiež

Zasadla mimoriadna bezpečnostná rada kraja: Odporúča obmedziť nakupovanie seniorom aj COVID-pozitívnym, tiež znížiť počty ľudí v predajniach

Vo štvrtok 7. januára opäť zasadala Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica. V reakcii na aktuálny vývoj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *