Župan Ján Lunter: Návrh Mostu-Híd nie je dobrý, ohrozuje základné fungovanie samospráv

Samosprávy môžu kvôli návrhu o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane prísť o 150 miliónov eur ročne z rozpočtu. Župan Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter pripravil výzvu pre poslancov parlamentu, aby zákon neprijali, pod ktorú sa za deň podpísalo vyše 20 predstaviteľov samospráv v kraji.

Poslanci strany Most-Híd predložili do NR SR zákon, ktorý zvyšuje nezdaniteľný základ dane z príjmov fyzických osôb. Poslanci dnes tento návrh posunuli do druhého čítania.

Tento zákon je naozaj malou záplatou pre nízkopríjmové skupiny ľudí. Podľa prepočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zmena zákona by pre najchudobnejšie rodiny znamenala vyšší mesačný príjem o 1,7 až 3,8 eura. Pre hospodárenie samospráv a vyšších územných celkov je to ale obrovský zásah do hospodárenia. Tieto prijatím zákona ročne prídu o približne 150 miliónov eur.

Reálne takáto úprava spôsobí, že ľudia síce dostanú doslova pár eur navyše, ale nutne sa to prejaví na hospodárení a rozsahu služieb, ktoré občanom poskytujú kraje a samosprávy.

Predkladaný návrh pritom neobsahuje informáciu o finančných dôsledkoch na rozpočet verejnej správy tak, ako to vyžaduje zákon o rozpočtových pravidlách č. 523/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Dopady návrhu na hospodárenie samospráv by boli aj podľa kvantifikácie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zásadné a ďalekosiahle. Pre Banskobystrický samosprávny kraj by to iba v budúcom roku znamenalo výpadok plánovaných príjmov vo výške 6,2 milióna eur. Za toľko peňazí by BBSK dokázal zrekonštruovať viac ako 70 kilometrov ciest. Takmer polovica z vyše 2440 km ciest II. a III. triedy v správe BBSK je v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave

„Návrh sa týka samospráv a samosprávy musí byť počuť, musia byť zapojené do dialógu o takomto zásahu. Oslovil som kolegov starostov z Banskobystrického kraja a spoločne s ostatnými županmi chceme osloviť starostov a primátorov z celého Slovenska, aby podporili našu výzvu za stiahnutie tohto zákona. Vláda aj poslanci musia vidieť, že takýto zákon je v príkrom rozpore so záujmami miest, obcí a krajov a hlavne v príkrom rozpore so záujmami a potrebami všetkých ľudí na Slovensku. Krajom boli napríklad zverené cesty II. a III. triedy s obrovským investičným dlhom a starostlivosť o ne, no finančné prostriedky na ich opravu dodnes všetky kraja musia pýtať od štátu, lebo rozpočty krajov na tieto opravy nestačia, ”

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Župan Ján Lunter vyzýva všetkých primátorov, starostov a predstaviteľov samospráv, aby sa podpisom pridali k výzve poslancom parlamentu, aby neschválili takýto zákon. Len za prvý deň výzvu podpísalo vyše 20 starostov z Banskobystrického kraja, ktorí túto výzvu vítajú.

Všetky obce, mestá a aj kraje trápi obrovský investičný dlh na infraštruktúre okrem ciest, v školstve, v nemocniciach či obecnom majetku. Ďalším veľkým problémom sú neustále rastúce náklady na sociálne služby, ktoré sú už dnes nedostatočné a nároky budú v ďalších rokoch prudko rásť.

TS BBSK, Marcela Glevická, fotot: ilustračné mp

Pozri tiež

V roku 2020 kraj investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok

Aj v roku 2020 sú pre Banskobystrický samosprávny kraj prioritou bezpečnejšie cesty, kvalitnejšie sociálne služby …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *