Zvolen pomôže Európskej únii zaviesť do praxe nové palivo

Zvolen sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane súčasťou jedinečného celoeurópskeho projektu. Jeho cieľom je zavedenie tzv. LNG paliva do oblasti cestnej dopravy. Ako jediné mesto na Slovensku by sa tak práve Zvolen mal v praxi podieľať na jeho výskume. Okrem prestíže mu bude odmenou 15 úplne nových autobusov spolu s čerpacou stanicou.

Iba pred pár dňami sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie za účasti zástupcov ministerstiev a ďalších štátnych inštitúcií, odborníkov na dopravu či zástupcov univerzitných pracovísk. Práve im bol predstavený takzvaný LNGAFT projekt (LNG ako alternatívne palivo pre transport), v ktorom mesto Zvolen prostredníctvom spoločnosti SAD Zvolen vystupuje ako hlavný partner. Hlavný koordinátor projektu Róbert Kadnár zo spoločnosti Danube LNG sa hneď v úvode poďakoval predstaviteľom mesta:

„Som nesmierne rád, že sme medzi slovenskými samosprávami našli partnera, ktorý je ochotný ísť do tak unikátneho projektu. Zvolen sa tak stane mestom, ktoré pomôže EÚ zaviesť do praxe nové palivo v cestnej doprave. Veľmi oceňujem prístup pani primátorky Balkovičovej, ktorá sa napriek časovému tlaku rozhodla zapojiť do projektu a urobila všetko pre to, aby bol úspešný.“

Z účasti v projekte vyplýva pre Zvolen viacero výhod.

„Predovšetkým by sme mali obnoviť vozidlový park. Verím, že Zvolenčania využívajúci služby MHD sa tak už onedlho povezú v úplne nových autobusoch. V neposlednom rade však ide aj o šírenie mena nášho mesta do celej Európy,“ zhodnotila zapojenie sa do projektu samotná primátorka mesta Lenka Balkovičová.

LNG je vlastne obyčajný plyn, ktorý pod veľkým tlakom zmení svoje skupenstvo z plynného na kvapalné. Ide o princíp zapaľovača. Toto palivo je už bežne používané v USA, Austrálii, Rusku alebo Číne. V Európe je zatiaľ jeho použitie rozšírené pomerne málo, preto sa jej predstavitelia rozhodli podporiť ho vlastným výskumom. Zvolen sa tak na tri roky dostane do pozornosti celej Európskej únie. Toľko bude trvať samotný výskum, na základe ktorého bude vypracovaná štúdia budúceho rozvoja LNG technológie na Slovensku spoločne s možnosťou jej zavedenia do celej strednej Európy.

Mesto Zvolen sa celého projektu účastní prostredníctvom prevádzkovateľa mestskej hromadnej dopravy, ktorým je spoločnosť SAD Zvolen. Jej riaditeľ Anton Mazán už dnes nepochybuje o úspechu zavedenia technológie:

„My sme už LNG autobus v minulosti testovali a preto vieme, že sa v tomto palive ukrýva veľký potenciál. Profitovať z neho bude napokon každý: dopravná spoločnosť, mesto, a najmä cestujúci Zvolenčan. Projektov, v ktorých vyhráva každý nie je až tak veľa, sme preto radi, že práve my, spoločne s mestom, budeme jeho súčasťou.“

Zmluva s EÚ by mala byť podpísaná v priebehu niekoľkých dní, následne bude celý projekt uvedený do praxe. Spolufinancovanie zo strany EÚ bude zabezpečené prostredníctvom nástroja CEF (Connecting Europe Facility).

TS: Martin Svatuška, ilustračné foto: tasr

 

Pozri tiež

Ďalšie opatrenie proti prípadnému šíreniu koronavírusu vo Zvolene. Tentokrát sa týka obmedzenia chodu mestského úradu

Len pred niekoľkými minútami sa skončilo ďalšie rokovanie krízového štábu mesta Zvolen. Jeho členovia priebežne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *