Dávate sa preočkovať proti tetanu a diftérii?

Očkovanie proti tetanu a diftérii je jedným z povinných očkovaní u detí a dospelých. Prieskumy u dospelej populácie za ostatné roky poukazujú na nízku proporciu preočkovaných proti tetanu a diftérii u dospelých. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) preto upozorňuje ľudí vo veku nad 30 rokov na potrebu preočkovania sa proti tetanu a diftérii každých 15 rokov.

Baktéria tetanu je prítomná v pôde vo forme spór, ktoré vedia prežiť niekoľko rokov. V prípade vniknutia spóry do rany, kde je nedostatok kyslíka, sa spóra premení na životaschopný mikrób, ktorý môže ohroziť život človeka. „Rizikové môže byť poranenie sa pri práci v záhrade, pichnutie klincom, trieskou alebo ostnatým drôtom,“ poznamenala z odboru epidemiológie RÚVZ BB PhDr. Monika Musilová, PhD. Na Slovensku vďaka zavedenému povinnému očkovaniu výskyt prípadov tetanu významne poklesol a v súčasnosti sa ochorenie vyskytuje zriedkavo. Posledné úmrtie na tetanus bolo zaznamenané v roku 2010.

Pôvodca diftérie koluje v populácii, pričom sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Ochorenie ohrozuje najmä malé deti, v minulosti bola na Slovensku diftéria spojená s vysokou smrtnosťou. Vďaka očkovaniu nebolo u nás ochorenie na diftériu dlhodobo zaznamenané. Situácia sa zmenila v roku 2018, odkedy sa na  Slovensku zaznamenalo 15 prípadov u detí a dospelých, pričom 1 prípad končil úmrtím. Osoby neboli buď očkované, alebo boli očkované neúplne.

Ak si nie ste istí dátumom posledného podania očkovacej látky proti tetanu a diftérii, je potrebné  kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. V prípade ďalších otázok ohľadom očkovania kontaktujte Poradňu pre očkovanie na Odbore epidemiológie RÚVZ BB na tel. č. 048/43 67 469 alebo mailom na epidbb@vzbb.sk, pripomenula na záver MUDr. Jana Kerlik, PhD. z odboru epidemiológie RÚVZ BB.

RÚVZ BB

 

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *